Yenilenebilir enerji türlerinin bölgesel potansiyellerinin çkkv yöntemi ile belirlenmesi: Antalya il bütünü örneği
Determination of regional potentials of renewable energy types by multiple criteria decision making methods: The case of Antalya provi̇nce
- Tez No: 618926
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GENÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde enerji ihtiyacının büyük bir kısmı fosil kaynaklardan karşılanmaktadır. Fosil kaynaklarının gün geçtikçe tükenmesi ve enerji arzında güvenlik sorunlarının ortaya çıkması toplumları farklı enerji kaynaklarına yönlendirmiştir. Yenilenebilir enerji kaynakları doğal enerji kaynakları olduğundan sonsuz kaynak imkânı sunarken bununla birlikte enerji arzındaki güvenlik konusunda da beklentileri oldukça karşılamaktadır. Diğer yandan, fosil kaynaklardan enerji üretimi aşamasında doğal çevre genelde büyük tahribata ve zarara uğramaktadır. Bu nedenle, yenilenebilir enerji kaynaklarının doğaya karşı zararının fosil kaynaklara göre daha az olması sebebi ile yenilenebilir enerji sistemlerine doğru günümüzde büyük yatırımlar yapılmaktadır. Bilindiği üzere, birçok yenilenebilir enerji türü bulunmaktadır. Bunlar; genelde güneş enerji sistemler, rüzgâr enerji sistemleri, biyogaz çevrim tesisleri, jeotermal enerji sistemleri, dalga (gel-git) enerji sistemleri gibi enerji sistemleridir. Ancak söz konusu yenilenebilir enerji türlerinden hangilerinin hangi alanlar için uygun olduğunu söylemek birçok kriterin bilimsel olarak değerlendirilmesi sonucu tam olarak belirlenebilir. Bu çalışma; yenilenebilir enerji türleri için seçilen çalışma alanı bütününde gerekli analizlerin ve sentezlerin yapılması, oluşturulan sentezlere göre değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi ve bu kriterlerin bilimsel çerçevede yorumlanması sonucunda hangi yenilenebilir enerji türünün o bölge için en verimli olduğunun seçimini bilimsel olarak yapılmasını ve Enerji türlerine göre bölgelemelerin yapılmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, most of the energy need is met from fossil sources. The depletion of fossil resources and the emergence of security problems in energy supply have led societies to different energy sources. Since renewable energy sources are natural energy sources, they provide endless resources and meet the expectations about security in energy supply. On the other hand, the natural environment in the energy production stage from fossil sources is generally damaged and damaged. Therefore, due to the fact that the damage of renewable energy resources against nature is less than that of fossil resources, major investments are being made towards renewable energy systems today. As is known, there are many types of renewable energy. These; energy systems such as solar energy systems, wind energy systems, biogas conversion plants, geothermal energy systems, wave (tidal) energy systems. However, it can be precisely determined by the scientific evaluation of many criteria to say which renewable energy types are suitable for which areas. This work; The aim of this course is to make the necessary analyzes and syntheses in the whole study area selected for renewable energy types, to determine the evaluation criteria according to the syntheses created and interpret these criteria in the scientific framework and to make the selection of which renewable energy type is the most efficient for that region and to make the zoning according to the energy types.