Üniversite mobil arayüzünün incelenmesi ve optimize edilmesi: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi örneği
Investigation and optimizing the university mobile interface: An example Hatay Mustafa Kemal University
  1. Tez No: 618929
  2. Yazar: SELDA KOCACIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi web sitesi mobil ara yüzü incelenerek optimize edildi. Dört bölümden oluşan bu tezin giriş bölümünde internetin tarihçesi, gelişimi ve internetin günümüzde ulaşmış olduğu durumu ile ilgili bilgi verildi. İkinci bölümde web sitelerinin mobil kullanıcı ara yüzü hakkında literatür çalışmalarına yer verildi. Üçüncü bölümde mobil ara yüzün insan-bilgisayar etkileşimi arasında nasıl bir gelişim gösterdiği incelendi. Dördüncü bölümde Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'ne ait olan mobil ara yüzünün kullanılabilirliğini ve memnuniyetini ölçmek için anket çalışması yapıldı. Son olarak bu anket çalışmasının nicel ve grafiksel istatistiklerine yer verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mobile interface of Hatay Mustafa Kemal University website is analyzed and optimized. In the introductory part of this thesis, which consists of four chapters, information is given about the history of the internet and than its development and the current state of the internet. In the second part, literature studies is given about the mobile user interface of the web sites. In the third chapter, the development of mobile interface between human-computer interaction is examined. In the fourth section, a survey is studied to measure the usability and satisfaction of the mobile interface of Hatay Mustafa Kemal University. Finally, quantitative and graphical statistics of this survey is given.