Konferans salonlarının akustik açıdan değerlendirilmesi: İzmir DEÜ Mimarlık Fakültesi Örneği
Acoustical evaluation of conference halls: Case of İzmir DEU Faculty of Architecture
- Tez No: 618968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL YILMAZ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı, eğitim yapılarının ihtiyaç programında sıklıkla yer alan konferans salonlarının akustik özelliklerinin incelenmesi ve İzmir Dokuz Eylül Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu'nda akustik kalitenin arttırılması için yeni öneriler oluşturulması ile konunun önemine bir kez daha vurgu yapılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, yurtdışında ve yurtiçinde benzer özelliklerdeki konferans salonları tasarım özellikleri ve kullanılan akustik yapı malzemeleri açısından incelenerek değerlendirilmiş ve yapının mimari tasarımı, kullanılan yapı malzemeleri, sahne tasarımı, dinleyici oturma düzeni ve mobilyalar gibi akustik konforu etkileyen parametrelerin konferans salonların mimari tasarım süreçlerinde ortam koşullarına göre belirlenmesi gerekliliği bir kez daha vurgulanmıştır. Çalışma kapsamında mevcut salonun akustik açıdan değerlendirilebilmesi için yerinde yapılan akustik ölçmeler ile akustik benzetim(simülasyon)ler kullanılmıştır. Alan ölçmeleri ISO 3382 standardına uygun olarak B&K marka 12 yüzeyli ses kaynağı, mikrofon, preamplifikatör ve DIRAC yazılımı kullanarak gerçekleştirilmiştir. Ölçüm, konumu önceden belirlenen ve sahnede konumlanan bir kaynak ile beş farklı alıcı noktasındaki akustik tepki yanıtlarının kaydedilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Alan ölçmelerinin sonucunda DEÜ Mimarlık Fakültesi konferans salonuna ait akustik parametrelerin, literatürde tanımlanan optimum aralıklarda olmadığı belirlenmiştir. Salonun akustik parametrelerini iyileştirmek için salona öneriler getirilmesine karar verilmiştir. Önerilerin geliştirilmesi aşamasında ise salonun üç boyutlu modeli Odeon hacim akustiği yazılımı kullanılarak akustik açıdan değerlendirilmiştir. Simülasyon üzerinden salona yeni malzemeler ve tasarım yaklaşımları ile farklı öneriler sunulmuştur. Söz konusu önerilere ait sonuçlar aktarılarak karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi yapılmış, konu ile ilgili olarak literatür katkısı yanı sıra uygulama sürecinde de kullanılabilecek veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyse features of the conference halls, which are frequently included in the program of educational buildings, and by creating new suggestions for increasing the acoustic quality in the Izmir Dokuz Eylül Faculty of Architecture Conference Hall. To serve this aim, conference rooms both in Turkey and international arena with similar features were examined in terms of design features and acoustic building materials. As a result of the evaluations, the parameters affecting the acoustic comfort such as architectural design of the building, building materials, stage design, audience seating and furniture were identified. In addition, these parameters have to be specified according to the ambient conditions in the architectural design process of the conference halls. Within the scope of this research, acoustic measurements and acoustic simulation method were applied. Field measurements were carried out in accordance with ISO 3382 standard by using B&K 12 surface sound source, microphone, preamplifier and DIRAC software. Measurement was performed by recording acoustic reaction at five different receptors with a source whose predetermined position was located on the stage. As a result of the field measurements, it was determined that the acoustic parameters of the DEU Faculty of Architecture conference hall were not within the optimum ranges defined in the literature. It was decided to create suggestions to the hall to improve the acoustic parameters. During the development of the suggestions, the 3d model of the hall was evaluated using the Odeon room acoustics software. Different suggestions were presented to the hall with new materials and design approaches through simulation. The results of these suggestions were transferred and evaluated comparatively, and the data that can be used in the construction process as well as the literature contribution was obtained.