Effect of the risk arising from working postures on mental workload: An experimental study
Çalışma duruşlarından kaynaklanan risklerin zihinsel iş yükü üzerine etkisi: Bir alan çalışması
  1. Tez No: 618969
  2. Yazar: ŞEYMA ZEYNEP ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışanın iş yükü arttıkça, işçilerin performansı ve çalışma kapasiteleri düşer, verilen işi zamanında tamamlayamama sayısı ve hata sayısı artar. Çalışanları iş yükünün getirdiği bu olumsuz etkilerden korumak için zihinsel iş yükününün ölçülmesi önemlidir. Bu çalışmada, işyerinde uygun olmayan çalışma duruşu, kaldırma, yanlış tutma ve taşıma eylemlerinin çalışanların zihinsel iş yükünü etkilediği hipotezi ortaya atılmıştır. Önerilen hipotez verilerini elde etmek için Konya'da bir gıda şirketinden seçilen 84 operatör ve yaptıkları 84 iş ergonomik risk değerlendirme yöntemleri REBA, RULA ve NIOSH kaldırma denklemi yöntemleri ile analiz edilmiştir. Ayrıca, bu 84 operatörle yapılan anketlerin verileri kullanılarak, her bir işçinin zihinsel iş yükü değeri NASA TLX iş yükü ölçüm yöntemi ile elde edilmiştir. Çalışmanın amacı doğrultusunda, NASA TLX yöntemi ile bulunan zihinsel iş yükü düzeyleri ile REBA, RULA ve NIOSH kaldırma denklemi yöntemlerinde bulunan risk düzeyleri arasındaki ilişki değişkenler arasındaki neden sonuç ilişkisini belirten çoklu regresyon analizi ile araştırılmıştır. Bu tez çalışması sonucunda, çalışanların tüm vücudunu kapsayan vücut duruşlarının risk seviyelerindeki artış, çalışanların zihinsel iş yükü düzeyini artırmaktadır. Ek olarak, kaldırma veya indirme görevlerinin risk seviyelerindeki artış ve düşüşlerin, çalışanın zihinsel iş yükünü etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the workload of the employees increase, the performance of the worker decreases, their capacity decrease, the inability to complete the task on time and the number of errors increase. In order to protect employees from these undesirable effects, it is important to measure the mental workload level of workers. In this thesis, the hypothesis that poor work postures, lifting, incorrect holding and carrying actions in the workplace affects the mental workload of the employees was proposed. In order to obtain the proposed hypothesis data, 84 operators were selected from an integrated meat-dairy food facility in Konya and their operations were analyzed with ergonomic risk assessment methods REBA, RULA and NIOSH lifting equation methods. In addition, using the data of the surveys conducted with these 84 operators, the mental workload value of each worker was obtained with NASA TLX workload measurement method. For the purpose of the study, the relationship between the changes in the mental load levels found by NASA TLX method and the changes in risk levels found by REBA, RULA and NIOSH Lifting Equation methods was investigated with multiple regression analysis which is an analysis method that provides the cause-effect relationship between the variables. As a result of the study, it was found that the increments in the difficulties of the body postures covering the whole body of the employees increase the mental workload level of the employees. In addition, increases and decreases in the risk levels of lifting or lowering tasks have been shown to affect the mental workload of the employee.