Piroksikam'ın insan prostat kanseri hücrelerinde antikanser etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of anticancer efficiency of piroxicam in human prostate cancer cells
  1. Tez No: 619042
  2. Yazar: CEMİLE ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ BAKAR ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kanser ve inflamasyon arasındaki ilişki yıllardır bilinmekle birlikte prostat kanseri ile inflamasyon ve inflamatuvar ajanlar arasındaki ilişki son zamanlarda yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Araştırmalar, inflamasyon tedavisinde etkin olan nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçların (NSAİ), prostaglandin sentezini ya siklooksijenaz aktivitesini inhibe etme yetenekleri sayesinde ya da bu mekanizmalardan bağımsız olarak, bazı kanser türlerinde de tedaviye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte son yıllarda yapılan çalışmlar, bazı NSAİ'lerin düzenli kullanımla prostat kanseri riskini azalttığı ya da önlediğini ortaya koymuştur. Bu tez çalışmasında, NSAİ grubundan bir ilaç olan piroksikamın, insan prostat kanser hücreleri üzerindeki antikanser etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmış ve bu kapsamda, androjen bağımsız PC-3 insan prostat kanser hücreleri üzerinde çalışılmıştır. Çalışmada, piroksikamın hücreler üzerindeki sitotoksik etkisi 3-(4,5-dimetiltriazol-2-il).2,5-difeniltetrazolium bromür (MTT) testi ile saptanmıştır. Sitotoksik etkinin gözlendiği konsantrasyonlarda, söz konusu hücrelerde, hücre döngüsü ve çeşitli apoptotik etki mekanizmalarının değerlendirimesi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Hücreler üzerinde yapılan MTT testi sonucunda, piroksikamın PC-3 hücrelerinde 48. saatte sitotoksik etki gösterdiği saptanmış ve tespit edilen konsantrasyonlarla yapılan hücre döngüsü analiziyle, hücre döngüsünü S evresinde durdurduğu tespit edilmiştir. Piroksikamın söz konusu hücreler üzerindeki apoptotik etkisinin tespiti amacıyla Annexin V bağlanma testi yapılmış ve kontrol grubuna kıyasla elde edilen verilerde erken apoptotik hücre popülasyonunda istatistiksel olarak anlamlı artış tespit edilmiştir. Piroksikamın PC-3 hücrelerinde apoptotik etkisinin saptanmasının ardından apoptotik etkinin detaylandırılabilmesi amacı ile hücrelerdeki kaspaz düzeyleri ve mitokondriyel potansiyel değişiklikleri tayin edilmiştir. Piroksikamın bahsi geçen hücreler üzerinde total kaspaz düzeylerini ve mitokondri membran depolarizasyonunu anlamlı olarak arttırdığı sonuçları elde edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, bir nonsteroidal antiinflamatuvar bileşik olan piroksikamın, PC-3 hücrelerinde sitotostik ve apoptotik etki gösterdiğini ve prostat kanserinde umut vadedici bir bileşik olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the relationship between cancer and inflammation has been known since decades, this relationship has been discovered with recent studies. Studies have shown that nonsteroidal antiinflammatory drugs (NSAIDs) can assist chemotherapy in certain cancer types, with or without affecting prostaglandin biosynthesis or cyclooxygenase activity. Additionally, recent studies have proven that regular usage of some NSAIDs may prevent prostate cancer or decrease the risk. In this thesis study, the purpose mainly consists of the assessment the anticancer activity of piroxicam, a member of NSAIDs, against human prostate cancer cells. In this context, androgen-independent PC-3 human prostate cancer cells were used. 3-(4,5-dimethyltriazole-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) test was implemented to determine cytotoxic activity of piroxicam. At these cells, evaluations of cell cycle and various apoptotic mechanisms were conducted at cytotoxic concentrations. As a result of MTT analysis on cells, cytotoxic activity of piroxicam in PC-3 cells was determined after 48 hours. Via cell cycle analysis at certain detected concentrations, it has been proven that this compound halts cell cycle at S phase. To determine apoptotic activity of this compound against this cell line, Annexin V test was used. According to the data collected by comparing to the control group, a statistically significant increase has been found. After evidencing apoptotic activity of piroxicam in PC-3 cells, to add further detail on this activity, caspase levels and mitochondrial potential changes have been analyzed. As a result of these tests, a significant increase of total caspase levels and mitochondrial membran depolarization has been found. The results of this study shows that piroxicam, which is a nonsteroidal antiinflammatory drug exhibits cytotoxic and apoptotic activity in PC-3 cells and may be a promising drug against prostate cancer.