Colour of brand in space: Colour design and brand identity in the retail spaces of global coffee shop chains in İzmir
Mekanda markanın rengi: İzmir'de global kahve mağazası zincirlerinin ticari alanlarında renk tasarımı ve marka kimliği
  1. Tez No: 619083
  2. Yazar: TÜRKAN CANSU MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHENK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde gelişen kahve kültürü, küresel kahve markalarını müşterileri için arzu edilen bir çevre yaratmaya motive etmektedir. Kahve dükkanları artık sadece kahve satan mekanlardan daha fazlası olarak, müşterilerine diğerlerinden farklı bir deneyim sunmak için çabalayan işletmeler haline gelmiştir. Bu bağlamda, bu tez İzmir, Türkiye'de global kahve zincirlerinin kahve dükkânı tasarımlarının uygulamasında marka kimliğinin oluşturulması ve renk kullanımını araştırmaktadır. Kahve dükkanlarının iç mekanlarında kullanılan renkler, mekân deneyimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve marka bilinirliğini destekleyen ve müşteri algısını arttıran renk şemalarının kullanımı, müşteriye tanıdık ve güvenilir bir ortam sunmada etkilidir. Bu tez, ticari iç mekanlardan biri olarak kahve dükkanlarının iç mekanlarında renk kullanımı uygulamalarını ve marka kimliği ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Görsel marka analizlerine ve anketlere dayanan araştırma, kahve dükkanlarında müşteri alışkanlıkları ve tercihlerine odaklanmakta ve renk kullanımı ile marka kimliği arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışmanın sonuçları, global kahve markalarının marka kimliği ve iç mekân renk seçimleri arasındaki ilişkinin önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, tasarımcıların, girişimcilerin ve marka geliştiricilerine kahve dükkanlarında renk ve marka ilişkisi konusunda fikir ve rehberlik sağlar.
Özet (Çeviri)
The growing coffee culture in daily life motivates global coffee brands to create desirable environment for their customers. Coffee shops are now more than just coffee- selling venues, they have become businesses that offer their customers an experience that has to differentiate from others. Within this context, this thesis explores the usage of colours in coffee shop interiors with the construction of brand identity through the cases of global coffee chains in İzmir, Turkey. The colours used in the interior design of coffee shops have a significant impact on the experience of the spaces, and the use of specific colour schemes that promote brand recognition and enhance customer perception is effective in providing the customer with a similar and reliable environment in the coffee chains. This thesis aims to elaborate the practices of colour usage in retail interiors and the relation with brand identity by analysing coffee shop interiors. The study based on questionnaires and visual brand analysis, the questionnaire focuses on customer habits and preferences in coffee shop environment and examines the relation between colour usage and brand identity. The results of the study display the importance of the relation between brand identity and interior colour choices of global coffee brands. The outcomes provide a better understanding and a guidance for designers, entrepreneurs and brand developers on colour and brand relation in coffee shop interiors.