Afşin Elbistan a termik santralinin enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis of Afşin Elbistan thermal power plant a
- Tez No: 619098
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ APDULMUTALİP ŞAHİNASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Afşin-Elbistan bölgesinde bulunan linyit yakıtlı A Termik Santralinin enerji ve ekserji analizi yapılmıştır. Analiz 1 bar basınç ve 25°C sıcaklıktaki çevre şartlarında %97 (330 MW) kapasite için yapılmıştır. Hesaplamalar için santraldeki düğüm noktaları ve bu düğüm noktalarına ait akışkanın termodinamik özellikleri belirlenmiştir. Düğüm noktalarındaki değerler santralin tasarım değerleridir. Sistemi oluşturan her ekipman için ayrı ayrı hesaplamalar yapılarak ekserji kayıpları bulunmuş ve bu kayıplar tablo ile gösterilmiştir. Santralin toplam ekserji kaybı 436,7 MW, kazanın ekserji kaybı ise 350,1 MW bulunmuştur. Yani santralin toplam ekserji kaybının %80,15 lik kısmı kazanda oluşmaktadır. Santralin ısıl verimi %35,7, ikinci yasa verimi ise %58,29 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy and exergy analys is were made of lignite fired A Thermal Power Plant located in Afşin-Elbistan region. Analysis made under 1 bar pressure and 25°C ambient conditions for 97% (330 MW) capacity. Knot joints were determined in the plant for calculations and thermodynamic properties of fluid of these nodes. The values at the nodes are the design values of the plant. Exergy losses were found by making calculations for the all equipments of the system and these losses showed with the table. The total exergy loss of the plant is 436.7 MW and the exergy loss of the boiler is 350.1 MW. In other words, 80,15% of the total exergy loss of the plant occurs in the boiler. The thermal efficiency of the power plant is calculated as 35.7% and the second law efficiency is calculated as 58.29%.