İşkoliklik, iş tatmini ve iş özerkliği arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma
A study on the relationship between workaholism, job satisfaction and job autonomy
- Tez No: 619165
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMİNE İZLEM GÖZÜKARA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın temel amacı işkoliklik, iş tatmini ve iş özerkliği arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, araştırmanın amacı ve öneminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde sırasıyla;“işkoliklik”,“iş tatmini”,“iş özerkliği”,“işkoliklik ve iş tatmini arasındaki ilişki”,“işkoliklik ve iş özerkliği arasındaki ilişki”,“iş özerkliği ve iş tatmini arasındaki ilişkiler”ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, araştırmanın teorik modeli ve araştırma yöntemi yer almaktadır. Dördüncü bölümde ise işkoliklik, iş tatmini ve iş özerkliği arasındaki ilişkinin tespiti amacıyla, çeşitli kurumlarda çalışan katılımcılardan kolay ulaşılabilir örneklem yöntemiyle elde edilen bir örnek araştırma ve araştırma verilerinin analizleri ve bulguları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to research the realationship between workaholism, job autonomy and job satisfaction. The first part of the study presents the purpose of this thesis. On the second part it is mentioned about“workaholism”,“job satisfaction”,“job autonomy”,“the relationship between workaholism and job satisfaction”,“the relationship between workaholism and job autonomy”and“the relationship between job autonomy and job satisfaction”. The third part includes the theoric model and the method of the research. On the forth part in order to determine the relationship between workaholism, job satisfaction and job autonomy, a sample survey is conducted with the participating of employees at various organizations and the analysis and findings of the survey data is presented.