Experimental investigation of physiological flow in abdominal aortic aneurysm
Abdominal aort anevrizmasında fizyolojik akışın deneysel incelenmesi
- Tez No: 619193
- Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada değişen Reynolds ve Womersley sayılarına sahip akış tiplerinin abdominal aort anevrizması modelinde temel akış özelliklerine etkisinin anlaşılması amaçlanmıştır. Bunu başarmak için, daimi, sinüzoidal ve fizyolojik olmak üzere üç tip akış modeli, parçacık görüntülemeli hız ölçme tekniği (PIV) kullanılarak deneysel olarak incelenmiştirİki farklı Womersley sayısı ∝ = 3.68 ve 6.72 olan faz ortalama deneyleri gerçekleştirmek için üç Reynolds sayısı 〖Re〗_mean = 178, 431 ve 860 seçilmiştir. . Zaman ortalamalı deneyler, ∝ = 3.68 ve 6.72 için 〖Re〗_mean = 178, 431, 860 ve 1151'de gerçekleştirilmiştir. Mevcut araştırmada, zaman ortalama akış yapısının genel özellikleri; modelin proksimal ucunda akışın ayrıldığı ve distal ucunda ise yeniden birleştiği bulunmuştur. Zıt yönlerde dönen iki çevrinti yapılarının merkezi, modelin distal ucuna yakın bölgede bulunduğu gözlenmiştir. Artan Reynolds sayısının en belirgin iki etkisi; girdap merkezinin modelin uzak ucuna doğru yer değiştirmesi ve girdap pik değerinin artması olarak gözlenmiştir. Abdominal aort anevrizması (AAA) içindeki girdap evrimlerinin akış modellerine bağlı olduğu gözlenmiştir. Sinüzoidal ve fizyolojik akış koşulları altında, proksimal uçta ortaya çıkan ve periyot boyunca distal uca doğru ilerleyip, periyodun sonunda da distal uçta girdaplı akış yapısının yok olduğu gözlenmiştir. Bununla birlikte, daimi akış koşulları altında, girdap yapısının boyutunun ve merkezinin sabit olduğu gözlenmiştir. Sinüzoidal ve fizyolojik akışın eşdeğer eğrileri farklı girdap yapılarını, girdap hareketlerini ve girdap pik değerlerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to understand the effect of flow patterns with varying Reynolds and Womersley numbers on the basic flow characteristics of the flow field in the model of the abdominal aortic aneurysm. Three types of flow conditions, namely, steady, sinusoidal, and physiological were investigated experimentally by using the particle image velocimetry (PIV) method. Time-averaged experiments were carried out at 〖Re〗_mean=178, 431, 860, and 1151 for Womersley numbers ∝=3.68 and 6.72. Three Reynolds numbers 〖Re〗_mean=178, 431, and 860 were chosen to achieve phase-averaged experiments, with two different Womersley numbers ∝=3.68 and 6.72. The general characteristics of the flow structure of cases investigated by time-averaging were found as flow separation at the proximal end of the model, and reattachment at its distal end. Two counter-rotating vorticity concentrations occupied the entire circular bulge with their centers located closer to the distal end of dilatation. The most two noticeable effects of increasing Reynolds numbers were the displacement of the center of vortices near the distal end of the model and the augmentation of vorticity contours' peak value. The evolution of vortices within the abdominal aortic aneurysm (AAA) was observed to be dependent on flow patterns. Under pulsatile flow conditions, a vortical flow structure started to form near the proximal and displaced closed to the distal end during the cycle and vanished at the end of the period. However, under steady flow conditions, the size and center of the vortical flow structure were stable. Sinusoidal and physiological flow conditions revealed different vortical flow structures and peak vorticity levels.