Diyabetik retinopatiye bağlı gelişen neovasküler glokom olgularında korneal topografi, speküler mikroskopi ve optik sinir analiz bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of corneal topography, specular microscopy and optic nerve head analysis findings in neovascular glaucoma patients due to diabetic retinopathy
  1. Tez No: 619302
  2. Yazar: ÖMER KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET BEKİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Neovasküler glokom gelişen hastalarda korneal topografi bulgularının ve kornea yapısındaki değişimlerin değerlendirilmesi Materyal- Metod : Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları kliniğinde gerçekleştirilmiş olan bu çalışma retrospektif bir çalışmadır. Bu çalışmada diyabetik retinopati sonrası neovasküler glokom gelişen 30 hastanın gözü nonproliferatif diyabetik retinopatili 30 hastanın gözüyle karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma verileri olarak Korneal topografi bulguları, RNFL değerleri ve Speküler Mikroskopi ölçümleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Evaluation of corneal topography findings and changes in corneal structure in patients with neovascular glaucoma Methods: This retrospective study was performed in Gaziantep University School of Medicine, Department of Ophthalmology. In this study, the eyes of 30 patients with neovascular glaucoma after diabetic retinopathy were compared with those of 30 patients with nonproliferative diabetic retinopathy. Corneal topography findings, RNFL values and Specular Microscopy measurements were compared.