İdrarda etil morfin tayini için terbiyum kompleksine dayalı florimetrik yöntem geliştirilmesi
Development of a fluorimetric method based on terbium complex for detection of ethyl-morphine in urine
  1. Tez No: 619484
  2. Yazar: BOUREIMA MAHAMANE ISSOUFOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKHAN ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Toksikoloji ve Adli Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, insan idrarındaki etil morfinin tayini için terbiyum kompleksine dayanarak hassas bir florimetrik yöntem geliştirilmesi amaçlanmıştır. Etil morfin veya diğer adıyla dionin narkotik bir analjezik ve antitussiftir. Geliştirilen yöntem hassasiyeti artırmak üzere optimize edilmiştir ve 10 mM sitrat tamponu (pH 5,5) içerisinde en yüksek sinyallerin elde edildiği bulunmuştur. Analitik validasyon çalışmalarında yöntemin 3,3-200 μM etil morfin konsantrasyonu aralığında doğrusal Floresans cevabı ürettiği ve bu aralıkta korelasyon katsayısının 0,9929 olduğu bulunmuştur. Yöntemin tespit limiti 0,0931 μM, tayin alt limiti ise 0,282 μM olarak bulunmuştur. Yöntem laboratuvarda hazırlanmış farklı konsantrasyonlardaki etil morfin numunelerine uygulanmış ve doğruluk ve gün içi ve günler arası kesinlik parametreleri bulunmuştur. Son olarak yöntem etil morfin eklenmiş yapay idrar numunelerine başarıyla uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda daha önce hakkında Floresans temelli herhangi bir çalışma olmayan adli kimya ve toksikoloji açısında değerli bir analit olan etil morfin için hassas, basit, ucuz ve hızlı bir yöntem geliştirilmiştir. Bu etil morfin için geliştirilen ilk Floresans temelli yöntemdir
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop a sensitive fluorescence method for ethyl morphine based on complex formation with ascorbic acid. Ethyl morphine or Dionine is a narcotic analgesic and antitussive. The developed method was optimized to increase sensitivity and the highest fluorescence intensity was obtained in 10 mM citrate buffer (pH 5.5). In analytical validation studies, the working range was found as 3.33-200 μM and the linear responses were obtained in this range with a correlation coefficient of 0.9929. Limit of detection and limit of quantitation values for the method are 0.0931 μM and 0.282 μM, respectively. The method was applied to synthetic ethyl morphine samples and accuracy and intra-day and inter-day precision values were investigated. Finally, the method was successfully applied to ethyl morphine spiked artificial urine samples. As a result of this study, a sensitive, simple, low-cost and quick analytical method was developed for ethyl morphine which is an important analyte for forensic chemistry and forensic toxicology. This is the first fluorescence based analytical method for ethyl morphine.