Tip 2 diyabet tanısı alan bireylerde algılanan sağlık düzeyi ile fiziksel aktiviteye yönelik niyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the health level perceped in individuals who are diagnosted with diabetes and physical activity
- Tez No: 619494
- Danışmanlar: PROF. SÜHEYLA ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kronik hastalıklar tedavisi mümkün olmayan ve sürekli olarak bakıma ihtiyaç duyulan, dünya çapında görülme sıklığı giderek artan hastalıklardır. Diyabet kronik hastalıklar arasında en sık rastlanan hastalıklardan biridir. Tip 2 diyabet tanısı alan bireylerde algılanan sağlık düzeyi ile fiziksel aktiviteye yönelik niyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yürütülen bu tanımlayıcı metadolojik araştırma 30 Eylül 2019- 30 Aralık 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma Diyabetle Yaşam Derneği İzmir Şubesine kayıtlı olan ve çalışmaya katılıma gönüllü olan 326 birey ile Google documents üzerinden hazırlanan anket ve ölçekler ile internet ortamında doldurtularak yürütülmüştür. Veriler araştırmacı tarafından oluşturulan Sosyodemografik Özellikler Formu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından oluşturulan 'Algılanan Sağlık Ölçeği' ve Sevil İncedayı (2007)'nın Türk toplumuna uyarladığı 'Fiziksel Aktivite Ölçeği' kullanılarak etik izinler alınarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chronic diseases are diseases that cannot be treated and need continuous care and are increasing worldwide. Diabetes is one of the most common diseases among chronic diseases. This descriptive methodological study was carried out between September 30, 2019 and December 30, 2019 to examine the relationship between perceived health level and intentions towards physical activity in individuals diagnosed with type 2 diabetes. The research was carried out by filling the questionnaire and scales prepared through Google documents with 326 individuals who are registered to Izmir Branch of Life with Diabetes Association and volunteer to participate in the study. The data were collected by obtaining ethical permissions using the Sociodemographic Characteristics Form created by the researcher, 'Perceived Health Scale' created by the World Health Organization and 'Physical Activity Scale' adapted by the Turkish community by Sevil İncedayı (2007).