Depresyon hastalarında hemşirelik tanısı olarak sosyal izolasyon, sosyal destek düzeyi ve ilişkili özelliklerin incelenmesi
Examining of social isolation as a nursing diagnosis, social support level and related features in patients with depression
  1. Tez No: 619534
  2. Yazar: TUĞBA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM ANÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma Ankara ilinde bulunan bir üniversite hastanesinin psikiyatri polikliniğinde ayaktan takipli DSM-V tanı kriterlerine göre majör depresyon bozukluğu (MDB) tanısı konulan hastalarda NANDA-I sosyal izolasyon hemşirelik tanısında yer alan tanımlayıcı özelliklerden hangisi/hangilerinin bulunduklarının belirlenmesi, sosyal izolasyon tanımlayıcı özellikleri ile sosyo demografik özellikler ve sosyal destek düzeyi ile ilişkilerini incelemek amacıyla kesitsel ve ilişkisel olarak yapılmıştır. Araştırma 1 Nisan 2019-30 Eylül 2019 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi' nin psikiyatri polikliniğine başvuran DSM-V tanı kriterlerine göre MDB tanısı konulan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 130 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)”ve“NANDA-I Hemşirelik Tanılarına Göre Sosyal İzolasyon Tanımlayıcı Özellikler Formu”kullanılarak toplanmıştır. Veriler normal dağılıma uygunluk göstermediği için ikili grup karşılaştırmalarında Mann Withney U, üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis testi, çapraz tabloların analizinde ise Ki-kare ve Fisher's-exact testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional and correlational study was conducted to determine which defining characteristic(s) in the NANDA-I social isolation nursing diagnosis in outpatients, who were followed up in the psychiatry outpatient clinic of a university hospital located in the province of Ankara and were diagnosed with major depressive disorder (MDD) according to DSM-V diagnostic criteria, and to investigate defining characteristics of social isolation and their correlations with socio-demographic characteristics and social support level. The study was conducted with 130 patients, who were admitted to the psychiatry outpatient clinic at Gazi University Health Research and Application Center between April 1, 2019 and September 30, 2019, were diagnosed with MDD according to the DSM-V diagnostic criteria, and agreed to participate in the study. The data were collected using a“Personal Information Form”prepared by the researcher, the“Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS)”, and the“form for defining characteristics of social isolation according to NANDA-I nursing diagnoses”. Since the data were not normally distributed, the Mann Whitney U test to compare two groups, the Kruskal-Wallis test to compare three or more groups, and the Chi-Square test and Fisher's-exact test to analyze the cross tables were used.