Major depresyon tanılı kadın hastalarda psikolojik sağlamlık, savunma mekanizması ve erken dönem uyumsuz şemalar
Resilience, defense mechanism and early maladaptive schemas in female patients with major depression
- Tez No: 740594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SUKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bireyin iç ve dış dünyasını algılamasında, davranış ve tutumlarını düzenlemesinde ve bu kavramların yanında bireyin baş etme özelliklerinden biri olan psikolojik dayanıklılık, uyum yeteneği ile ilişkilidir. Bu çalışma, erken dönem uyumsuz şemalar, savunma mekanizmaları ve psikolojik sağlamlık arasındaki dinamik ilişkinin majör depresyon tanısına sahip kadınlar örnekleminde incelenmesi amacıyla yapılan ilişki arayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini; Eylül 2020-Eylül 2021 tarihleri arasında bir araştırma hastanesinde akut psikiyatri kadın servislerinde yatan ve psikiyatri polikliniklere başvuran majör depresyon tanılı 103 kadın hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri hastaya ait tanıtıcı özellikleri içeren soruların yer aldığı bilgi formu, Young Şema Ölçeği-Kısa Form 3 (YŞÖ-KF3), Savunma Biçimleri Testi (SBT) ve Kendini Toparlama Gücü Ölçeği (KTGÖ) ile toplandı. Veriler, non-parametrik testlerden Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spearmann testi ve değişkenlerin kontrolü için linear lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi. Savunma biçimlerinden olan immatür savunmalar ile içindeki beş şema alanı ve bu alanlarda yer alan 14 faktör olan kopukluk, terk edilme, duygusal yoksunluk, kusurluluk, sosyal izolasyon/güvensizlik, zedelenmiş otonomi, iç içe geçme/bağımlılık, başarısızlık, hastalıklar/tehditler karşısında dayanıksızlık, zedelenmiş sınırlar, ayrıcalık/yetersiz özdenetim, diğer yönelimlilik, kendini feda etme, onay arayıcılık, karamsarlık, duyguları bastırma, yüksek standartlar, cezalandırılma arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde pozitif yönde zayıf bir ilişki bulundu. Nevrotik savunmalar ve diğerleri yönelimlilik, kendini feda etme arasında anlamlı zayıf pozitif korelasyon tespit edilmiştir. Matür savunmalar ve kopukluk, duygusal yoksunluk, kusurluluk, iç içe geçme/bağımlılık, karamsarlık arasında anlamlı zayıf negatif korelasyon tespit edilmiştir. İmmatür savunmalar ve KTGÖ arasında anlamlı zayıf negatif korelasyon tespit edilmiştir. Matür savunmalar ve terk edilme, KTGÖ arasında anlamlı zayıf pozitif korelasyon tespit edilmiştir. KTGÖ puanları üzerine diğer değişkenlerin etkilerini ölçmek için, modele, YŞÖ ve SBT puanları dahil edildi. Terk edilmenin %73, duygusal yoksunluğun %78, başarısızlığın %80, matür savunmaların ise %29 etkisi bulunduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In the individual's perception of his inner and outer world, regulating his behaviors and attitudes, and besides these concepts, psychological resilience, which is one of the coping characteristics of the individual, is related to the ability to adapt. The correlational study was conducted to examine the dynamic relationship between these three variables in a sample of female diagnosed with major depression. 103 female patients with a diagnosis of major depression who were hospitalized in acute psychatriy women‟s services and applied to psychiatry outpatient clinics in a research hospital between September 2020 and Semptember 2021 collected in the study. The data was collected with information from, the Defence Style Questionnaire (DSQ-40), the Young Schema Questionnaire–Short Form-3 and the Brief Resilience Scale (BRS). . As a form of defense with five mature immature defences and defences in this field which is the field factor and disconnection schema 14, abandonment, emotional withdrawal, imperfection, social isolation/mistrust, autonomy bruised, nesting/dependency failure, disease/minor resistance in the face of threats, and the injured limits, privilege/insufficient self-control, the other orientation, self-sacrifice, approval groups, pessimism, feelings suppression, high standards, a statistically significant positive and weak relationship was found between punishment and decriminalization. A significant weak positive correlation was found between neurotic defences and self-orientation, self-decimation, and others. A significant weak negative correlation was found between mature defences and disconnection, emotional decadence, imperfection, introversion/dependence, pessimism. A significant weak negative correlation was found between immature defences and DSQ-40. A significant weak positive correlation was found between mature defenses and abandonment, DSQ40. In order to measure the effects of other variables on the DSQ-40 scores, the YSQ-S3 and BRS scores were included in the model. It was observed that abandonment had an effect of 73%, emotional deprivation had an effect of 78%, failure had an effect of 80%, and mature defences had an effect of 29%.