İbrahimov-Gadjiev operatörlerinin q-genelleşmesi ve yaklaşım özellikleri
Q-generalization of İbrahimov-Gadjiev operators and their approximation properties
- Tez No: 619581
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BÜYÜKYAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tezde gerekli olan bazı tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde q-İbrahimov-Gadjiev operatörlerinin tanımı yapılmış ve klasik anlamda yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Daha sonra q-türevler kullanılarak bu operatörlerin bazı temsil formülleri elde edilmiştir. Dördüncü bölümde, q-İbrahimov-Gadjiev operatörlerinin [0;sonsuz) aralığı üzerinde bir genelleştirmesi tanımlanmış ve ağırlıklı uzaylarda yaklaşım özellikleri araştırılmıştır. Beşinci bölümde q-İbrahimov-Gadjiev operatÖrlerinin özel durumları incelenmiştir. Son bölümde ise tezde elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some defnitions and theorems needed in the thesis are given. In the third chapter, the definition of q-Ibrahimov-Gadjiev operators is given and their · classical approximation properties are examined. Afterwards, some representation formulas of the operators using q-derivatives are obtained. In the fourth chapter, a generalization of the q-Ibrahimov-Gadjiev operators is introduced in order to investigate on the interval [0;infinity) and approximation properties in weighted spaces are investigated. In the fifth chapter, the special cases of q-Ibrahimov-Gadjiev operators are examined. In the last chapter, the results obtained in the thesis have been discussed.