Üniversitelerde kurumsal web sitelerinin tasarım ve kullanılabilirlik analizleri
Website design and usability analysis of corporate web sites in universities
  1. Tez No: 619586
  2. Yazar: HATİCE AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Günümüzde üniversiteler için önemli olan web sitelerinin öğrenci ve kullanıcılar için kolaylıkla erişim sağlayabileceği yapıda bir web sitesi ortaya koymak en önemli etkenlerdendir. Özellikle vakıf üniversitelerinde web siteleri tanıtım ve reklam amaçlı kullanılabilmektedir. Bu yüzden görsellerin reklam ile esas anlatılmak isteneni yansıtması da önemlidir. Web sitesini tasarlarken kullanıcıların aradığını kolaylıkla bulabilmesi, kurumların belirlediği stratejileri ön planda tutabilmesi, görsellerin kurumu iyi ve doğru şekilde yansıtması gibi etkenleri ön planda tutmaya çalışmak en temel amacımızdır. Bu temel amaçların yanı sıra kullanıcıların en çok mobil cihazlardan web sitelerine erişimleri düşünülürse tasarımın mobil cihazlar ile uyumlu olması fikrini göz ardı etmemek de en önemli noktalar arasındadır. Tüm amaçlar ve nedenlerin yanı sıra son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan Uluslararasılaşma fikrinin üniversiteler tarafından uygulanmasına ilişkin öneriler de analizin içerisine eklenip aşamalar sonlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, one of the most important factors to create a website for universities is having a structure where students and users can easily access. websites can be used for promotional and advertising purposes Especially in foundation universities, for this reason, images should reflect what is intended to be explained with advertising. While designing the website, main goal is to keep the factors that the users are looking for easily, to prioritize the strategies determined by the institutions, and to reflect the institution well and correctly. In addition to these purposes mentioned above, the idea of mobile accessibility of users to websites mustn't be ignored, web site must have the design compatibility with mobile devices. In addition to all objectives and reasons, implementation of the idea of Internationalization, which has become more and more common recently between the universities, will be added to the analysis results and the related stages will be ended.