Üniversite web tasarımlarının incelenmesi ve örnek bir tasarım geliştirilmesi
Examing of university web designs and developing an example design
- Tez No: 356697
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN BANGİR ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Araştırmanın amacı, üniversite web tasarımlarının kullanıcı ve uzman görüşleri ile incelenmesi ve örnek bir tasarım geliştirilmesidir. Betimsel modelin kullanıldığı araştırmanın örneklemini Amasya Üniversitesi, Bozok Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Nevşehir Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi web sayfa tasarımları kullanıcıları ve uzmanlar oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen derecelendirme ölçekli anket formu kullanılmıştır. Anket formunun Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı, kullanıcı görüşleri için 0,85 uzman görüşleri için 0,92'dir. Verilerin analizinde yüzde, frekans ve t testinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre kullanıcılar; üniversite web sitelerinin tasarımını genel, görseller, yazılar, banner/slider ve menü/linkler bakımından uygun bulmaktadırlar. Yalnız“sitede keyifle dolaşma”ve“ekran kaydırma çubuğunun okunurluğu”yönünden tasarımın zayıf olduğunu düşünmektedirler. Uzmanlar ise;“Tasarımın özgünlüğü”,“yalınlık ilkesine uygunluğu”,“sitede keyifle dolaşma”“tasarımın üniversitenin amblem/logosuna uyumu”,“sloganların yerleşiminin akılda kalıcılığı”ve“hareketli yazıların sitede bulunması”bakımından olumsuz görüş bildirmişlerdir. Üniversitelerin Web tasarımlarına yönelik uzman ve kullanıcı görüşleri arasında, tasarımın geneli ve görsellerine ilişkin maddelerde anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Araştırmanın sonunda uzmanların görüşleri dikkate alınarak; araştırmacı tarafından Nevşehir Üniversitesi için örnek bir web tasarımı geliştirilmeye çalışılmıştır. Nevşehir Üniversitenin web tasarımı için uzmanlar;“Tasarım özgünlüğü”,“kurumsal kimliliğin yansıtılması”,“denge ve yalınlık ilkesine uygunluk”,“tasarımda mesaja yoğunlaşma”,“sitede keyifle dolaşma”,“üniversitenin amblem/logosuna uyumu”,“sloganların yerleşiminin akılda kalıcılığı”,“yazı karakteri ve puntosu”,“site haritasının bulunması”ve“detaylı arama seçenekleri”ni sorunlu bulmuşlardır. Elde edilen bulgular doğrultusunda uygulamaya ve araştırmaya yönelik öneriler geliştirilmiştir. Anahtar kelimeler. Word Wide Web, Web Tasarımı, Üniversite Web Tasarımı.
Özet (Çeviri)
Aim of this research is to examine university web designs through opinions of users&specialists, and to develop an example design. Sampling of the research in which Descriptive model was used consisted of users and specialists from designs for web pages of Amasya University, Bozok University, Kafkas University, Nevşehir University, University of Süleyman Demirel and Uşak University. Developed by the researcher, survey form with rating scale form was used in collecting data. Cronbach Alpha reliability coefficient for the survey form of is 0.85 for opinions of users, and 0.92 for those of specialists. Percentage, frequency and t- test were benefitted in analysing data from. According to the research findings, users found the design of university web sites suitable in terms of overall, images, writings, banner/slider and menu/links. However, they thought that the design was weak in terms of“surfing on the site with pleasure”and“readability of screen scroll bar”. As for opinions of the specialists, they expressed a negative opinion in terms of“genuineness of the design”,“comformity to simplicity principle”,“surfing on the site with pleasure”“compatibility of the design to amblem/logo of the university”,“memorability of mottoes layout”and“presence of moving writtens on the site”. It was determined there was a meaningful difference between opinions of specialists and users for web designs of universities on items with regard to the overall and images of the design. Taking into consideration opinions of specialists at the end of the research, an example web design was tried for Nevşehir University to be developed by the researcher. Specialists for web design of Nevşehir Universiry found;“design genuineness”,“reflecting of corporate identity”,“comformity to balance and simplicity principle”,“concentration on the message in the design”,“surfing on the site with pleasure”,“compatibility to amblem/logo of the university”,“memorability of mottoes layout”,“type face and type (font) size”,“presence of site map”and“detailed research options”problematical. In line with data obtained, suggestions were developed for the application and the research. Key words. Word Wide Web, Web Design, Web Design of University.