Design and implementation of a fatigue testing machine for welded parts
Kaynaklı parçalar için yorulma test cihazı tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 619672
  2. Yazar: GİZEM ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, BOZANKAYA A.Ş. bünyesinde bulunan kaynaklı parçalar için yorulma test cihazı tasarımı, imalatı ve uygulama aşamaları sunulmuştur. BOZANKAYA A.Ş tarafından üretilen otobüslerin kaynaklı parçalar kullanılarak, tasarlanan makinenin test edilmesi için yorulma deneyleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen yorulma test sonuçları kullanılarak S-N ve log(S-N) eğrileri çizilmiştir. Farklı geometri ve ebatlara sahip kaynaklı parçalar yorulma test makinesi kullanılarak başarıyla test edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the design, manufacturing and implementation steps of a fatigue test machine for the welded parts of the BOZANKAYA Inc. was given. Fatigue experiments were performed to test the designed machine by using different welded parts of BOZANKAYA Inc. busses. The S-N and log(S-N) curves were plotted by using the fatigue test results obtained.The welded parts with different geometry and size can be tested successfully by using the machine.