Konut pencerelerinin seçiminde kullanıcı tercihleri ve karşılaşılan sorunlar; İstanbul-Anadolu Yakası örneği
User preferences and problems encountered in the selection of housing windows; A case study of İstanbul-Anatolian Side
- Tez No: 619708
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA SEVİM KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İşletme, Wood Products, Forestry and Forest Engineering, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, malzemenin niteliğine göre konutlarda hangi pencere türünün tercih edildiği, tercih edilme nedenleri, tercih edilen pencerelerin kullanımında karşılaşılan sorunların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla İstanbul ili çalışma kapsamına alınmıştır. İstanbul Anadolu yakasında ikamet eden aileler ile görüşülerek anket çalışması yapılmıştır. Çalışma sonucunda; katılımcıların %84,7'sinin PVC pencere, %11,3'ünün ahşap pencere, %3,3'ünün alüminyum pencere kullandıkları belirlenmiştir. Katılımcıların kullandıkları pencere tipini tercih etmelerinde“yağmur, sıcak, soğuk vb, etkilere karşı dayanıklı olması”ve“uzun ömürlü olması gibi faktörlerin etkili olduğu belirlenmiştir. Katılımcılar kullandıkları pencerelerde ”pencere kenarlarında bulunan lastiklerde deformasyon" sorunu ile en fazla karşılaştıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study to aims determine which type of window is preferred in residential buildings according to the nature of the material, the reasons of preference and the problems encountered in the use of preferred windows. For this purpose, Istanbul was included in the study. A questionnaire was conducted by interviewing families residing on the Anatolian side of Istanbul. The results revealed that 84.7% of the participants were using PVC windows, 11.3% were using wooden windows and 3.3% were using aluminum windows. It was determined that factors such as“resistant to rain, heat, cold, etc.”and long life were effective in choosing the type of window used by the participants. The participants stated that the most frequently encountered problem was the deformation of the tires on the sides of the windows they used.