Ethıonamıde molekülünün kuantum mekaniksel hesaplama yöntemleri ve kırmızıaltı ve raman spektroskopisi ile titreşimsel analizi
Vibrational analysis of ethionamide by using quantum chemical calculations and infrared and raman techniques
  1. Tez No: 619770
  2. Yazar: MÜNEVVER KALINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, çoklu ilaç direnci olan tüberküloz hastalığı tedavisi için antibiyotik olarak kullanılan Ethionamide molekülünün Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (DFT) ile teorik yapı ve titreşim dalgasayıları hesapları yapılmış, Infrared ve Raman spektrometreleri kullanılarak da deneysel titreşim analizi gerçekleştirilmiştir. Molekül için, yapıyı en çok etkileyebilecek torsiyon açıları taranarak en uygun geometriler elde edilmiştir. Molekülün en düşük enerjili durumu için harmonik dalgasayılarına“ikili ölçeklendirme çarpanı”yöntemi kullanılarak iyileştirilme yapılmış ve FT-IR ve FT-Raman spektrumlarında gözlenen temel bantlar işaretlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, for Ethionamide molecule which is used as a drug in the treatment of tuberculosis, structural and vibrational analysis have been performed using Density Functional Theory (DFT) in theoretical calculations and experimentally by using Infrared and Raman spectrometers. The optimized structures have been obtained by scanning the dihedral angles that can mostly affect the structure of the molecule. Harmonic wavenumbers of the molecule have been calculated and these wavenumbers have been improved by“dual scaling factor”method. With the help of these improved wavenumbers, assignments of the bands in FT-IR and FT-Raman spectra have been carried out.