Arap gramerinde 'avâmil geleneği
Awamil tradition in Arabic grammar
- Tez No: 619816
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULHADİ TİMURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Nahiv ilminin özünü oluşturan âmil-ma'mul münasebeti üzerine, Emeviler devrinden itibaren, el-'Avâmil, el-'Avâmilu'l-Mie, 'Avâmilu'l-İ'rab adlarıyla küçük çapta birçok kitap yazılmıştır. Ancak bu seride bize ulaşan ve yıllarca medreselerde okutulan ilk eser, Abdulkâhir el-Curcânî'nin el-'Avâmil adlı eseri ve bu eserden sonra te'lif edilen Birgvî'nin aynı addaki kitabıdır.Aynı ismi taşıdıklarından dolayı, Curcânî'nin eserine el-'Avâmilu'l-'atik, Birgivi'ninkine de el-'Avâmilu'l-cedid denile gelmiştir. Ancak bu iki ünlü muhtasar arasında âmillerin sayısı ve ele alınış tarzları bakımından esaslı farklar bulunmaktadır. Bu iki ünlü eserin en belirgin özelliği ise, Curcâni'nin telif ettiği el-'Avâmil'in son derece veciz ve ihatalı, Birgivî'nin eserinin ise daha pratik, tasnifi daha mantıklı ve sade olmasıdır. Çağımızda yazılan, Ahmed el-Hilmi'nin el-'Avâmil'li, Abdulkâhir el-Curcânî'nin el-'Avâmilu'l-Mie'si ve İmam Birgivî'nin el-'Avâmil adlı eserleriyle kıyaslandığımızda, el-Curcânî, 'Avâmilu'l-mie eserinde sadece âmillerden, Birgivî âmil, ma'mul ve amel (i'rab) tan bahsederken, Ahmed el-Hilmi bu eserinde âmil ve ma'mullere değinmiş. Yani iki 'Avâmil'in ortak payı olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
On the relation of âmil-ma'mul that forms essence of Grammar science, from the Umayyad period, many books written on a small scale with names al-'Avâmil, al-'Avâmilu'l-Mie, and 'Avâmilu'l-İ'rap. However, the book in this series that reached us and the first book in madrassas taught for years is al-Curcânî's work named al-'Avâmil and Birgvî's work in the same name that written after this book. Because they have the same name, It has come to be called to Curcânî's work“al-'Avâmilu'l-'Atik”, to Birgivi's work“al-Avâmilu-Jadid”. But, between the two famous books, there are essential differences in terms of the number of amils and style handling. The most prominent feature of these two famous works, the work named al-Avâmil wrote by Curcani is extremely terse and comprised, Birgivi's work is more practical, and classification is more sensible. When we compare Ahmed al-Hilmi's al-Avâmil which wrote in our era to Abdulqadir al-Curcani's al-Avamilul Mie and İmam Birgivi's al-Avâmil, Curcani, in his work named 'Avâmilu'l-Mie, only mentioned about amils and Birgivi only mentioned about amil, mamul and amel, but Ahmet al-Hilmi in his work mentioned amil ve mamuls. So, we can say this work is common share of the two books.