CAD/CAM materyallerin pürüzlülük, renk ve translusensi özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of roughness, color and translucency properties of CAD/CAM materials
  1. Tez No: 707632
  2. Yazar: ELİF İLGİ SANCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN TEKÇE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı CAD/CAM restoratif materyallere uygulanan farklı bitirme ve cila işlemleri ve yaşlandırma prosedürlerinin, materyallerin renk, ışık geçirgenliği, parlaklık ve yüzey özellikleri üzerinde oluşturduğu değişimin incelenmesidir. Yöntem: Üç farklı CAD/CAM materyalinden (Cerasmart, (GC Corporation), Vita Enamic (VITA Zahnfabrik), İnitial Lrf (GC Corporation)) 1 mm kalınlığında toplamda 120 adet örnek hazırlandı (n=10). Her bir materyal 4 gruba ayrılarak, farklı bitirme ve cila işlemlerine (Grup-1: Kontrol, Grup-2: Optiglaze Color, Grup-3: OptraFine Cila Sistemi, Grup-4: Vita Enamic Polishing Set Clinical) tabi tutuldu. Uygulanan yüzey işlemlerinin ardından örneklerin renk ölçümleri spektrofotometre ile (VITA Easyshade Compact; VITA Zahnfabrik), ışık geçirgenliği UV-Vis spektrofotometre ile (Varion Cary 50; Varian, Inc), parlaklık ölçümleri glossmetre ile (Rhopoint Novo-Gloss 60o Glossmeter; Rhopoint House) ve yüzey pürüzlülük ölçümleri non-kontakt lazer profilometre (Nanovea PS50; Irvine) cihazı ile yapıldı. Ardından örnekler 0.02 N sitrik asit çözeltisinde 7 gün bekletildi ve diş fırçası abrazyon prosedürü gerçekleştirildi. Tüm parametre ölçümleri yaşlandırma deneylerinin ardından tekrarlandı. Veriler Shapiro-Wilk ve Kolmogorov-Smirnov, Kruskal Wallis Testi, Dunn, Wilcoxon ve Spearman's Rho testleri kullanılarak analiz edildi (p0.05). Bulgular: Bitirme/cila sistemlerinden OptraFine Cila Sistemi'nin, Cerasmart ve Vita Enamic materyalleri için en pürüzsüz yüzeyleri sağladığı, deney öncesi İnitial Lrf materyali için ise Optiglaze grubunun en pürüzsüz yüzeyleri sağladığı gözlendi. Vita Enamic materyali için en düşük renk değişim değerleri Optiglaze uygulanan grupta gözlendi. İnitial Lrf ise kontrol grubu hariç diğer materyallere göre daha az renk değişimi gösterdi. Yaşlandırma sonucu incelenen renk değişim değerleri tüm gruplarda klinik olarak kabul edilebilecek seviyede bulundu. Yapılan yaşlandırma sonrası tüm materyallerin ışık geçirgenliklerinin azaldığı gözlendi. Parlaklık açısından yapılan incelemelerde en yüksek değerler Optiglaze grubunda gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the changes in color, light transmittance, gloss and surface properties of different finishing/polishing and aging procedures applied to different CAD/CAM restorative materials. Method: A total of 120 samples of 1 mm thickness were prepared (n=10) from three different CAD/CAM materials (Cerasmart, (GC Corporation), Vita Enamic (VITA Zahnfabrik), Initial Lrf (GC Corporation)). Each material was divided into 4 groups and subjected to different finishing and polishing processes (Group-1: Control, Group-2: Optiglaze Color, Group-3: OptraFine Polishing System, Group-4: Vita Enamic Polishing Set Clinical). After surface treatments, the color measurements of the samples with a spectrophotometer (VITA Easyshade Compact; VITA Zahnfabrik), light transmission with a UV-Vis spectrophotometer (Varion Cary 50; Varian, Inc), gloss measurements with a glossmeter (Rhopoint Novo-Gloss 60o Glossmeter; Rhopoint House) and surface roughness measurements were made with a non-contact laser profilometer (Nanovea PS50; Irvine). Then, the samples were kept in 0.02 N citric acid solution for 7 days and the toothbrush abrasion procedure was performed. All parameter measurements were repeated after aging experiments. Data were analyzed using Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov, Kruskal Wallis Test, Dunn, Wilcoxon and Spearman's Rho tests (p0.05). Results: It was observed that OptraFine Polishing System provided the smoothest surfaces for Cerasmart and Vita Enamic, while it provided the smoothest surfaces of the Optiglaze group for the Initial Lrf before the experiment. The lowest color change values for Vita Enamic were observed in the Optiglaze applied group. On the other hand, Initial Lrf showed less color change than the other materials, except for the control group. The color change values examined as a result of aging were found to be clinically acceptable in all groups. After the aging, it was observed that the light transmittance of all materials decreased. In the examinations made in terms of gloss, the highest values were observed in the Optiglaze group. Conclusions: It was found that color stability, light transmittance, gloss and surface roughness values were affected differently according to the material and the surface finishing/polishing systems. It was observed that the changes in optical and surface properties of the materials with different contents and different finishing/polishing systems were different as a result of aging.