Beyazlatma ve antioksidan ajanların CAD/CAM veestetik restoratif materyallerin fizikselözellikleri üzerindeki etkileri
Effects of bleaching and antioxidant agents on the physical properties of CAD/CAM and aesthetic restorative materials
- Tez No: 818881
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE GÜRSES
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, üç farklı universal kompozit materyale (G-aeniel A'chord; GCA, Filtek Ultimate; FU, Clearfil Majesty ES-2; CM) ve iki rezin esaslı CAD/CAM bloğa (Lava Ultimate; LU, GC Cerasmart; GCC) ofis tipi (OB) ve ev tipi (HB) beyazlatma ajanları ve sonrasında askorbik asit (AA) uygulamasının materyallerin pürüzlülük, mikrosertlik ve renk değişimi gibi fiziksel özellikleri üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Kompozit materyallerden her biri 2 mm kalınlığında ve 8 mm çapında disk şeklinde; CAD/CAM bloklardan ise her biri 14x7x2 mm kalınlığında dikdörtgen prizması şeklinde örnekler hazırlanmıştır. Kompozit ve CAD/CAM materyaller, uygulanan beyazlatma ajanının tipine göre (ev ve ofis tipi) iki alt gruba ayrılmıştır (n=30). Beyazlatma sonrası tüm örneklere AA uygulanmıştır. Tüm örneklerin başlangıç (I), beyazlatma sonrası (B) ve beyazlatma+askorbik asit uygulaması sonrası (BA) yüzey pürüzlülük, mikrosertlik ve renk değerleri ölçülüp kaydedilmiştir. Örneklerin yüzey özelliklerini incelemek için AFM (Atomik Kuvvet Mikroskobu) ve SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) görüntüleri alınmıştır. İstatistiksel analiz için 3-Yönlü Mixed ANOVA ve Bonferroni düzeltmesi uygulanmıştır. Anlamlılık seviyesi %5 olarak belirlenmiştir. Tüm materyallerin yüzey pürüzlülük değerleri ev ve ofis tipi beyazlatma sonrası başlangıç ölçümlerine göre düşüş göstermiştir. CM'nin HB grubunun BA; LU'in HB grubunun B; GCC'ın hem OB hem de HB grubunun B Ra değerleri I'dan anlamlı olarak düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the effects of the application of office (OB) and home (HB) bleaching agents followed by ascorbic acid (AA) to three different universal composite materials (G-aeniel A'chord; GCA, Filtek Ultimate; FU, Clearfil Majesty ES-2; CM) and two resin-based CAD/CAM blocks (Lava Ultimate; LU, GC Cerasmart; GCC) on their physical properties such as roughness, microhardness, and discoloration. Composite materials were prepared as disks, each 2 mm thick and 8 mm in diameter; CAD/CAM blocks were prepared as rectangular prisms, each 14x7x2 mm thick. The composite and CAD/CAM materials were divided into two subgroups according to the type of bleaching agent applied (home and office) (n=30). AA was applied to all specimens after bleaching. Surface roughness, microhardness, and color values of all samples were measured and recorded at baseline (I), after bleaching (B), and after bleaching+ascorbic acid treatment (BA). AFM (Atomic Force Microscopy) and SEM (Scanning Electron Microscopy) images were taken to examine the surface properties of the samples. For statistical analysis, 3-way Mixed ANOVA and Bonferroni correction were applied. The significance level was set at 5%. Surface roughness values of all materials decreased after home and office bleaching compared to initial measurements. BA of the HB group of CM; B of the HB group of LU; B Ra of both OB and HB group of GCC were found to be significantly lower than I.