Hemşirelik bakımında etik tutum ölçeği geliştirme
Development of ethical attitude scale in nursing care
- Tez No: 619822
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA AKIN KORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
“Hemşirelik Bakımında Etik Tutum Ölçeği Geliştirme”Hemşirelik bakımında etik tutum hemşirelik mesleğinin profesyonelliği ve bakımın kalitesi için mesleki etik ilke ve değerlerin benimsenerek davranışa ve sunulan bakıma yansıtılmasıdır. Hemşirelerin etik tutuma yönelik edinilmiş davranışları, klinikte yaşanan etik ikilemleri ve etik belirsizleri önleyebilmektedir. Araştırma hemşirelerin bakım verme sırasında hasta/ sağlıklı bireye karşı davranış ve tutumlarını belirlemek amacıyla bu alana özgü yeni bir ölçek geliştirmek ve bunun geçerlik ve güvenirliğini saptamak için, metodolojik tarzda planlanmıştır. Araştırmanın evreni İzmir'de bir üniversite hastanesinin ve bir devlet hastanesinin dahili ve cerrahi kliniklerinde en az 6 aylık çalışma deneyimi olan hemşirelerden oluşmaktadır. Çalışma bu araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 400 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada,“Hemşire Tanıtım Formu”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Hemşirelik Bakımında Etik Tutum Ölçeği”(HBETÖ) kullanılmıştır. Ölçeğin, kapsam geçerlik çözümlemesi için uzman görüşleri değerlendirilmiştir. Buna göre; hazırlanan taslak ölçeğin kapsam geçerlik oranları ve kapsam geçerlik indeksleri hesaplanmıştır. Ölçeğin kapsam geçerlik oranlarını belirlemek için Davis tekniği kullanılmıştır. Bunun üzerinde yapılan uzman değerlendirmesi sonucunda 34 maddelik bir taslak form oluşturulmuştur. Bu formun pilot çalışma kapsamında 19 hemşireye uygulanmasından sonra, HBETÖ'nin 34 madde ile tüm evren için uygulanmasına karar verilmiştir.“Hemşirelik Bakımında Etik Tutum Ölçeği”geçerlik ve güvenirlik çalışmasında kapsam geçerlik indeksi (KGİ) 0.92 ve Cronbach Alfa değeri 0.96 olarak belirlenirken; ön-test ile son-test arasındaki tutarlılığı belirleyen güvenirlik katsayısı 0.85 bulunmuştur. Bu veriler sonucunda,“Hemşirelik Bakımında Etik Tutum Ölçeği”nin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
“Developing an Ethical Attitude Scale for Nursing Care”Ethical attitude in nursing care is to adopt ethical principles and values of the profession and reflect them in behaviour and care being provided for the sake of professionalism and quality of care in nursing. The behaviours adopted by nurses based on ethical attitude can resolve ethical dilemmas and uncertainties faced in clinical practice. This methodological study aimed at developing a scale to determine the attitudes of nurses towards patients/healthy individuals when giving care and to measure the validity and reliability of this scale. The study population consisted of nurses who were working in the internal medicine and surgery clinics of 1 university hospital and 1 state hospital operating under the Ministry of Health in Izmir and who had at least 6 months of work experience. The study was carried out with 400 nurses who agreed to take part. The data were collected using a“Nurse Information Form”and developed by the researcher the“Ethical Attitude Scale for Nursing Care”(EASNC). Expert views were obtained to analyse the content validity of the scale. The content validity rates and indexes of a draft scale were calculated. The Davis method was used to determine the content validity rates of the scale, and after an expert review, an initial form consisting of 34 items was prepared. Following a pilot administration of this form to 19 nurses, it was decided to administer the 34-item EASNC to the whole population. In the validity and reliability study of the“Ethical Attitude Scale for Nursing Care”, the content validity index (CVI) was found to be 0.92, the Cronbach Alpha value to be 0.96 and the reliability coefficient, which shows the consistency between pretest and posttest, to be 0.85. Based on this data, the“Ethical Attitude Scale for Nursing Care”was found to be a valid and reliable scale.