Migren atağı geçirenlerde ve migren olmayan baş ağrıları geçirenlerde klik abr değişimlerinin değerlendirilmesi
Assessment of click ABR changes in patients with migraine attack and in headache patients without migraine
  1. Tez No: 619833
  2. Yazar: SİNEM EVCİMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sinem Evcimen, Migren Atağı Geçirenler Ve Migren Olmayan Baş Ağrısı Geçirenlerde Klik ABR Değişimlerinin Değerlendirilmesi. Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2016. Amaç: Bu çalışmada migren atağı geçiren ve gerilim tipi baş ağrısı olan yetişkin hastaların işitsel uyarılmış beyin sapı cevaplarının ABR testi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18 ve 50 yaş aralığında toplam 60 hasta dahil edilmiştir. Migren olan 30 hasta (25 kadın ve 5 erkek) çalışma grubunu oluşturmakta ve yaş ortalamaları 37' dir. Gerilim tipi baş ağrısı olan 30 hasta (17 kadın ve 13 erkek) kontrol grubunu oluşturmakta ve yaş ortalamaları 27' dir. Tüm hastalara, otolojik ve nörolojik muayenesinden sonra saf ses odyometri testi yapılarak işitmesi normal olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalara baş ağrılarının olduğu sırada her iki kulakta 70 dB nHL şiddetinde klik uyaran ile ABR testi uygulanmıştır. ABR test kayıtlarında elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Hastaların I. III. ve V. dalga latansları saptanmış, interpik interval latans süreleri hesaplanmıştır. Elde edilen bu değerler kliniğimizin normatif dataları ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: I-III interpik interval latans süresindeki uzama gerilim tipi baş ağrısı grubu için anlamlıyken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Sinem Evcimen, Assessment of Click ABR Changes in patients with Migraine Attack and in Headache patients without Migraine Aim: Aim of this study is to assess audiotory brain stem responses of adult patients with migraine attack and tension headache by ABR test Material and Method: 60 patients between 18 – 50 age range were included in the study. 30 migraine patients were included in the study group and their mean age was 37. 30 tension headache patients were included in the control group and their mean age was 27. PTA was conducted for all patients after otological and neurological examination. ABR test was applied for all patients in the study bilaterally at 70 dBnHL with cllick stimuli at the moment of headache had occured. Data derived from ABR test were analyzed by using SPSS. In the data analyze, I – III – V wave latencies were measured and frequency of interpick and absolute waves were investigated. Findings: While elongation of interval latance period of I-III are statistically significant for inter waves in tension headache group (p0,05). In study goup, latencies of I, III, and V.waves for right ear were nor statistically significant, but a significant differance was observed for V.