Paroksismal atriyal fibrilasyon ablasyonu sonrası gelişen rekürrens ile semaforin 4D düzeyi ilişkisi
The relation between semaforin 4D level and recurrence after ablation of paroxysmal atriyal fibrilation
  1. Tez No: 619932
  2. Yazar: VEYSİ CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE VATANSEVER AĞCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmamızda Paroksismal Atriyal Fibrilasyon (PAF) tanısı ile ablasyon işlemi yapılan hastalarda işlem sonrası gelişen rekürrens ile semaforin 4D ilişkisi incelendi. Ayrıca paroksismal AF tanısı olan hastalarla sağlıklı gönüllüler arasındaki semaforin 4D düzeyleri ve PAF tanısı olup ablasyon yapılan ve yapılmayan hastalar arasındaki semaforin 4D düzeyleri de incelendi. Bunun yanında paroksismal AF tanısı olan hastalarda semaforin 4D düzeyi ile bir başka inflamatuar biyobelirteç olan hs-CRP ve nöroendokrin biyobelirteç olan NT-pro-BNP ile korelasyonları araştırıldı. MATERYAL VE METOD: PAF tanılı başarılı pulmoner ven izolasyonu uygulanmış 101 hasta 1 yıllık takiplerde nüks olup olmamalarına göre retrospektif olarak incelendi. Bu gruba ek olarak PAF tanısı ile takip edilen ancak ablasyon tedavisi yapılmayan 60 hasta ve aynı sayıda PAF tanısı olmayan sağlıklı kontrol grubu çalışmaya alındı. Hastaların ve kontrol gruplarının, bazal sosyodemografik, laboratuvar ve ekokardiyografik bulgularla beraber Semaforin 4D düzeyi karşılaştırıldı. BULGULAR: PAF tanısı olan hastalarda semaforin 4D düzeyi sağlıklı gönüllülerle kıyaslandığında önemli derecede yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTİVE: In this study, relation between recurrence and semaforine-4D level that happens after ablation which performing with PAF diagnosis, have been invastigated. Also, the level of semaforine-4D between patient with PAF diagnosis and healthy volunteer has been examined. Moreover, the semaforin-4D level of patient with PAF diagnosis that undergoing ablation and does not undergoing ablation has been compared. Furthermore, relation between semaforine-4D level of PAF patient and another inflammatory biomarker has been investigated. MATERIAL AND METHOD: 101 patients with PAF diagnosis were retrospectively analyzed according to their recurrence conditions whose pulmonary wein isolation had been succesfuly applied, had been following up for 1 year. Also, control groups with 60 PAF diagnosed patient but without ablation treatment and 60 health person are included in this study. Semaforine-4D levels were compared with basal sociodemografic, laboratories and echocardiografic findings of patients and control groups.