Evaluation of the effects of smartphone use on posture, pain, function and quality of life in young adults
Genç erişkinlerde akıllı telefon kullanımının postür, ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 620064
  2. Yazar: SILA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASMİ MUAMMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı; akıllı telefon kullanımın genç erişkinlerde boyun ve omuz postürü, ağrısı, fonksiyonel durumu ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini belirlemektir. Çalışmaya Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve İstanbul Gedik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde eğitim gören 106 gönüllü öğrenci (84K, 22E; 19,67±1,32 yıl) dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri yapılandırılmış bir anket kullanılarak sorgulanmıştır. Ağrı seviyesinin değerlendirilmesinde Vizüel Analog Skala (VAS) kullanılmıştır. Boyun ve omuz fonksiyonel durumu Kopenhag Boyun Fonksiyonel Özürlülük Skalası (KBFÖS) ve Omuz Özürlülük Sorgulaması (OÖS) ile değerlendirilmiştir. Yaşam kalitesini değerlendirmek için Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu (WHOQOL-Bref) kullanılmıştır. Katılımcıların postür analizi New York Postür Değerlendirme Testi kullanılarak yapılmıştır. Tüm katılımcılar, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Form'dan (ATBÖ-KF) aldıkları skora göre akıllı telefonu fazla kullananlar (ESUG) (n=53) ve akıllı telefonu az kullananlar (NSUG) (n=53) olarak iki gruba ayrılmıştır. ATBÖ-KF skoru 30'un üstünde olan katılımcılar akıllı telefonu fazla kullananlar grubuna, 30 ve altında olan katılımcılar akıllı telefonu az kullananlar grubuna dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effects of the use of smartphone on the neck and shoulder posture, pain, and functions, and the quality of life in young adults. The study included 106 university students (84F, 22M; 19,67±1,32 years) from Yeditepe University Faculty of Health Sciences and Istanbul Gedik University Faculty of Health Sciences. The sociodemographic features of participants were recorded by using a structured questionnare. In the assessment of pain level, the Visual Analogue Scale (VAS) was used. Functional levels of the neck and shoulders were evaluated with the Copenhagen Neck Functional Disability Scale (CNFDS) and the Shoulder Disability Questionnaire (SDQ). World Health Organization Quality of Life Instrument-Short Form (WHOQOL-Bref) was utilized to assess the quality of life. Postural analyzes of the participants were fulfilled with the New York Posture Rating Chart (NYPRC). According to the scores they got from the Smartphone Addiction Scale-Short Version (SAS-SV), all participants were divided into two groups as Excessive Smartphone Use Group (ESUG) (n=53) and Non-excessive Smartphone Use Group (NSUG) (n=53). Participants whose scores were higher than 30 were included to the ESUG and whose scores were 30 or less were included to the NSUG.