Dijital hikâyelerle desteklenen rehberli araştırma-sorgulama yaklaşımına yönelik öğrenci tutumları: ''Güneş Sistemi ve Tutulmalar'' örneği
Student attitudes towards guided inquiry approach supported with digital stories: The sample of ''Solar System and Eclipses''
  1. Tez No: 620193
  2. Yazar: MERVE BERİKA DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SERT ÇIBIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, 6. sınıf Fen Bilimleri ''Güneş Sistemi ve Tutulmalar'' ünitesinin dijital hikâyelerle desteklenen rehberli araştırma-sorgulama yaklaşımı etkinlikleri ile işlenmesi sürecinin, öğrencilerin araştırma-sorgulamaya yönelik tutumlarına etkisinin derinlemesine incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının Ekim ayı süresince kırsal kesimde yer alan bir ortaokulda, dersin öğretmeni tarafından 27 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nicel ve nitel araştırma tekniklerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırma desenlerinden gömülü desen kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda deney öncesi araştırma desenlerinden tek grup ön test-son test araştırma deseni kullanılmıştır. Nicel veriler Ebren Ozan, Korkmaz ve Karamustafaoğlu (2016) tarafından geliştirilen ''Araştırma-Sorgulamaya Yönelik Tutum Ölçeği (ASYTÖ)'' ve araştırmacı tarafından hazırlanan demografik sorular yoluyla elde edilmiştir. ASYTÖ 13 maddelik, beşli likert tipi bir ölçektir. Demografik sorular, öğrencilerin bilgi ve iletişim teknolojisi araç gereçlerine erişim durumlarını tespit etmeye yönelik sorular içermektedir. Araştırmanın nitel boyutu durum çalışması modeline uygun olarak tasarlanmıştır. Nitel veriler grup günlükleri, araştırmacı tarafından geliştirilen gözlem formu ve yarı yapılandırılmış haftalık odak grup görüşmeleri kullanılarak elde edilmiştir. Nicel veriler SPSS 22 paket programında, parametrik ve parametrik olmayan test yöntemleriyle, nitel veriler ise betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of teaching process of the 6th grade science course ''Solar System and Eclipses'' unit with guided inquiry approach activities supported with digital stories on the attitudes of students towards inquiry. The study was conducted by the teacher of the course with 27 students in a secondary school located in a rural region during October of 2019-2020 School Year. The embedded design, one of the mixed method research designs in which quantitative and qualitative research techniques are used together, was employed in the study. In the quantitative dimension of the study, one-group pretest and posttest research design was used. The quantitative data were obtained through the“Scale for Attitude Towards Inquiry (SATI)”developed by Ebren Ozan, Korkmaz and Karamustafaoğlu (2016) and the demographic questions prepared by the researcher. The SATI is a five-point likert-type scale consisting of 13 items. The demographic questions include questions for determining the access status of students to information and communication technology tools. The qualitative dimension of the research was designed in compliance with the case study. The qualitative data were obtained by using group diaries, observation form developed by the researcher and semi-structured weekly focus group interviews. The quantitative data were evaluated on SPSS 22 package program by using parametric and nonparametric test methods and the qualitative data were analyzed by using descriptive and content analysis methods.