30 yaş altı ve 70 yaş ve üzeri miyokard infarktüslü hastaların risk faktörleri, klinik ve anjiyografik açıdan karşılaştırılması
Comparision of risk factors, clinic and angiographic features in patients with myocardıal ınfarctıon ın very young (<30 years) and ın very elderly (>70 years) patients
  1. Tez No: 620255
  2. Yazar: RECEP DEMİRBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada Mİ geçirmiş 30 yaş altındaki ve 70 yaş üzerindeki hastalar Mİ için risk faktörleri, klinik ve anjiyografik özellikleri açısından karşılaştırıldı. Çalışmaya Mİ geçiren ve koroner anjiyografisi yapılan 30 yaş altı, yaş ortalaması 27±2.2 olan 38 (29'u erkek, 9'u bayan ) genç hasta ile, 70 yaş ve üzeri,yaş ortalaması 72±2.1 olan 43 (36'sı erkek,7'si bayan) hasta alındı. Genç grupta Mİ öncesi bir hasta oral kontraseptif, bir hasta da anabolisan steroid alıyordu.
Özet (Çeviri)
We compared young (70 years) patients who underwent myocardial infarction (MI) in point of risk factors, clinical and angiographic features in this study. Thirty-eight young patients (70 years) with an average age of 72 ± 2.1 were included the study. Coronary angiography was performed all patients. In the young group, one patient was receiving oral contraceptives and one patient was taking anabolic steroid before MI.