Alternatif aydınlatma kaynaklarından biyolüminesansın mekanla ilişkisinin örnekler üzerinde incelenmesi
Examination of the relationship between bioluminescence and place which from alternative lighting sources
  1. Tez No: 620422
  2. Yazar: BAŞAK BİÇİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde, ''Alternatif Aydınlatma Kaynaklarından Biyolüminesansın Mekanla İlişkisinin Örnekler Üzerinde İncelenmesi'' konusu araştırılmıştır. Birinci bölümde, Teze giriş yapılmış ve içeriği hakkında kısa bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, Aydınlatmanın tarihi tanımı ve ışık kaynakları konuları incelenmektedir. Aydınlatma kaynakları konusunda genel bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde, Aydınlatma kaynaklarından ''Doğal Aydınlatma'' hakkında kısa bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, '' Canlıların Işık Kaynağı Olan Biyolüminesans '' konusu deney ve görsel örneklerle incelenmektedir. Beşinci bölümde '' Enerji konusunda genel bilgiler verilmektedir. Altıncı bölümde, ''Alternatif Aydınlatma Kaynağı Olan Biyolüminesans'ın Mekanla ''ile ilişkisi konusu resimlerle incelenmektedir. Tezin sonuç bölümünde ile; Dünyada oluşan ciddi enerji sorununun getirdiği alternatif arayışlar ve aydınlatmada önerilen ve henüz yeni keşfedilmeye başlanılan biyolüminesans olayının önemi ortaya çıkarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Examination of the relationship between bioluminescence and place which from alternative lighting sources In this thesis, the subject of“Examination of the relationship between bioluminescence and place which from alternative lighting sources”is searched on examination on samples. In first chapter, there is an introduction to the thesis and small brief information provided. In second chapter, the topics of historical definition of illumination and light sources are examined. In third chapter, small brief information is given about the“Natural Lighting”which is one of the lighting sources. In forth chapter,“Bioluminescence which is the light source of living things”is examined with experiments and visual examples. In fifth chapter,“General information about energy is given”, In sixth chapter, the subject of“Examination of the relationship between bioluminescence and place which from alternative lighting sources”is examined by pictures. In conclusion chapter of the thesis, the search for the alternatives caused by serious energy problem in the world and the importance of bioluminescence which is proposed for illumination and which has just started to be discovered is revealed.