Köyceğiz gölü (limnolojik etüt)
Köyceğiz lake (limnological etude)
  1. Tez No: 191599
  2. Yazar: MUZAFFER TÜREDİ
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZETTürkiye çok güzel ve değerli göllere sahiptir. Bu gölleri koruyarak, geliştirmek vemümkün olan durumlarda restore ederek iyileştirmek, gerek şimdiki nesiller için,gerekse gelecek nesillere bu bölgeleri sağlıklı bir biçimde aktarabilmede çok önemlidir.Dalaman Çayı'nın getirdiği alüvyonlarla kıyıdaki bir körfezin ağzının kapanmasısonucu oluşan Köyceğiz Gölü yurdumuzun en önemli kıyı set gölleri arasındadır. Göl ileAkdeniz'i birbirine bağlayan kanal sistemi ve çevresindeki sulak alanlar zengin bir türçeşitliliğine sahiptir.Elverişli konumu ve doğal kaynakları nedeniyle yöre tarihin çok eskidönemlerinden bu yana sürekli bir yerleşim alanı olmuştur. Günümüzde de bu özelliğinikoruyan yörede son yıllarda artan turizm etkinlikleri doğal çevrede önemlideğişikliklere ve bozulmalara yol açmıştır. Ekonomik getirisinin yüksekliği nedeniylehızla artan turizm amaçlı yatırımlar ekolojik dengeyi tehdit eder duruma gelmiştir.Göl, kanal sistemi, sulak alanlar ve ztuzu sahili uzun süre ekolojik önemi dikkatealınmadan ve araştırmadan hazırlanan turizm amaçlı projelerin uygulama alanıolmuştur. Yöre, 1980'li yılların sonlarına doğru ztuzu kumsalının Caretta caretta türüdeniz kaplumbağalarının yumurtlama bölgesi oluşunun ortaya çıkması ile ünlenmiş vedikkati çekmiştir. Yörenin, yapılan araştırmalarla orta ya çıkan önemi ve oluşankamuoyu baskısı, merkezi yönetimi doğal yapının korunmasına yönelik kararlar almayaitmiştir. Bu tezde Köyceğiz Gölü'nün limnolojik özellikleri, gölün sorunları vepotansiyeli tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTurkey is a country with beautiful and valuable lakes. To use, preserv, proteck,develop and where possible, restore and enhance the resources of these lakes, forcurrent and succiding generations, are necessary.Köyceğiz Lake, which has formed as a result of the closing of the mounth ofKöyceğiz bay by the alluvions which were brought by Dalaman Stream, is one of themost important coastal lakes.The canal system which connects the mediterranean and the lake to each other andthe watery areas which are around has a rıch variety of species. The area has been aresidention place because of conuenient location and natural sources of it since very oldperiods. This area, which has this peculiarity today, is caused some differences and somedestructions by increasing tourism activites. Because of high economic incomeinvestments about tourism which rice rapidly, come a situation which treatens theecologic balance of area.The lake, canal system, watery areas and ztuzu coast have beenn used as anapplication area for aimed at tourism projects which didn?t take into consideration anddidn?t investigate the ecologiz importance of the area for a long time. The area becamefamous and drew attention after ducovering that ztuzu Coast was on ovulated area forCaretta caretta sea turtles through the end?s of 1980s. The ecologic importance of areawhıch was found out by research and public apinion made the central administrationmake decisions aimed at defence the natural environment. Problems, potantials andlimnological characters of the Köyceğiz Lake were deduca in this thesis.