İndoksakarb'ın kan doku üzerinde in vitro toksik etkilerinin belirlenmesi
Determination of in vitro toxic effects of Indoxacarb on blood tissue
- Tez No: 620445
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK PANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Günümüzde kullanımı çarpıcı bir şekilde artan pestisitler, modern tarımda böcekler, yabani otlar, mikroorganizmalar gibi zararlıları kontrol altına almak ve ürün verimini arttırmak için kullanılmaktadır. Bu çalışmada 7 farklı kişiden alınan kan örneklerinde indoksakarb'ın DNA'da oluşturduğu yapısal değişiklikler ve antioksidan enzim aktivitelerinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızda kullanılan kan örnekleri kontrol grubu ve uygulama grubu olmak üzere iki grup olarak çalışılmıştır. Uygulama grubuna artan dozlarda indoksakarb maddesi uygulandıktan sonra malondialdehit miktarı, antioksidan enzim aktivitesi ve DNA'da oluşan hasarlar kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Komet testine göre, artan dozlarda verilen indoksakarb DNA kuyruk yüzdesi, kuyruk uzunluğu ve kuyruk momenti değerlerinde artışa neden olarak DNA hasarı belirlenmiştir. Antioksidan savunma sistemi enzimlerinden süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) enzim aktiviteleri ve malondialdehit (MDA) miktarı kontrol ve uygulama gruplarında spektrofotometrede ölçülmüş karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Antioksidan enzim aktivitesinde yer alan enzimlerin aktiviteleri istatiksel olarak azalırken MDA miktarı artış göstermiştir. Bu çalışma ile indoksakarb insektisitinin doğada kontrolsüz kullanımının çevreye ve canlılara zararlı etkileri olacağı gösterilmiştir. Ancak mevcut çalışma bu konuda yapılmış bir ön çalışma niteliğinde olmuştur literatüre katkı sağlayacak ve bundan sonraki kapsamlı çalışmalara da ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Pesticides, whose use has increased dramatically, are used in modern agriculture to control pests such as insects, weeds, microorganisms and to increase crop yields in nowadays. In this study, it was aimed to evaluate the structural changes caused by indoxacarb in DNA and antioxidant enzyme activities in blood samples taken from 7 different individuals. Blood samples used in our study were divided into two groups as control group and application group. After increasing doses of indoxacarb, the amount of malondialdehyde, antioxidant enzyme activity and DNA damage were compared with the control group. According to the comet test, DNA damage was determined with DNA tail percentage, tail length and tail moment with increasing the doses of indoxacarb. Antioxidant defense system enzymes which are superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) enzyme and malondialdehyde (MDA) were measured and evaluated in spectrophotometer in control and application groups. The activities of these enzymes involved in antioxidant enzyme activity decreased statistically while the level of MDA increased. In this study, uncontrolled use of indoxacarb insecticide in nature has been shown to have harmful effects on the environment and living things. However, the present study has been a preliminary study on this subject and will contribute to the literature and will shed light on the following comprehensive studies.