İndoksakarb'ın meme kanseri hücre hattı MDA-MB-231 üzerine toksik etkileri
Toxic effects of indoxacarb on MDA-MB-231 breast cancer cell line
  1. Tez No: 700980
  2. Yazar: BEYZA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK PANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İndoksakarb, oksadiyazin grubundan bir insektisit olup tarım alanlarında böceklerin kontrolü için yaygın olarak kullanılmaktadır. Meme kanseri de ülkemizde kadınlarda görülen kanser türleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Bu çalışmada, meme kanseri hücre hattı MDA-MB-231 hücrelerine artan dozlarda indoksakarb uygulanarak etkileri, MTT yöntemi (3-(4,5-dimetil triazol-2-il)-2,5-difenil tetrazolium bromid) ve komet yöntemi kullanılarak araştırılmış, malondialdehit (MDA) seviyesi ve antioksidan enzim aktiviteleri de incelenmiştir. İndoksakarbın MDA-MB-231 hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisi kontrol grubu ve uygulama grupları (10-120 µM) oluşturularak LD50 değeri 45µM olarak bulunmuştur. Sitotoksisite analizi sonuçlarına göre, indoksakarb konsantrasyonu arttıkça hücre canlılığının azaldığı tespit edilmiştir. Hücrelerdeki DNA hasar tespiti için komet analizine göre kontrol grubu, 22,5 µM, 45 µM, 90 µM indoksakarb uygulanan gruplarda DNA kuyruk yüzdesi, kuyruk uzunluğu ve kuyruk momenti değerlerinde doz artışına bağlı olarak DNA hasarı belirlenmiştir. Malondialdehit (MDA) seviyesi ve antioksidan savunma sistemi enzimlerinden; süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GPx) enzim aktiviteleri için kontrol ve uygulama grupları spektrofotometrede ölçülerek karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. MDA miktarında artış gözlenirken, antioksidan enzim aktivitelerinde azalma gözlenmiştir. Bu çalışmaların ışığında indoksakarbın insan meme kanseri hücre hattı MDA-MB-231 üzerinde in vitro koşullarda toksik etkiye neden olduğu dozlar çalışılan parametreler kapsamında tespit edilmiştir. Mevcut çalışma bu konuda yapılmış bir ön çalışma niteliğinde olup literatüre katkı sağlayacak ve bundan sonraki kapsamlı çalışmalara da ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Indoxacarb is an insecticide from the oxadiazine group and is widely used for the control of insects in agricultural areas. Breast cancer is also the first type of cancer seen in women in our country. In this study, the effects of increasing doses of indoxacarb applied to breast cancer cell line MDA-MB-231 cells were investigated using the MTT method (3-(4,5-dimethyltriazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide) and the comet method. (MDA) level and antioxidant enzyme activities were also investigated. The cytotoxic effect of indoxacarb on MDA-MB-231 cells was found to be 45 µM in the control group and administration groups (10-120 µM). According to the results of the cytotoxicity analysis, it was determined that the cell viability decreased as the indoxacarb concentration increased. For the detection of DNA damage in cells, DNA damage was determined depending on the dose increase in DNA tail percentage, tail length and tail moment values in the control group, 22,5 µM, 45 µM, 90 µM indoxacarb applied groups according to the comet analysis. Malondialdehyde (MDA) level and antioxidant defense system enzymes; Superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GPx) enzyme activities were evaluated comparatively by measuring control and application groups in spectrophotometer. While an increase was observed in the amount of MDA, a decrease was observed in antioxidant enzyme activities. In the light of these studies, the doses that indoxacarb caused toxic effects on the human breast cancer cell line MDA-MB-231 in vitro were determined within the scope of the studied parameters. The present study is a preliminary study on this subject and will contribute to the literature and will shed light on future comprehensive studies.