Beş yaş altı çocuklarda ekran önü zamanının değerlendirilmesi
Evaluation of on-screen time in children under five
  1. Tez No: 620477
  2. Yazar: NEŞE MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM DİNLEYİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
'Klasik Medya' olarak bilinen televizyon ve 'Yeni Medya' olarak bilinen bilgisayar, tablet ve akıllı telefon çocukların yaşamında çok erken yaşlardan itibaren yer almaktadır. Ekran maruziyetinin okul öncesi yaşlarda çocukların sağlığına etkileri halen incelenmektedir. Çalışmamızda beş yaş altı çocukların ekran önü, arka ekran önü zamanının belirlenmesi, ailelerin bu konudaki bilgi durumu, ailelerinin sosyodemografik özellikleri ile ekran zamanı arasındaki ilişki, çocukların vücut kitle indeksleri ile ekran zamanı arasındaki ilişki, çocukların uyku süreleri ve görme kusuru durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma verileri, 1-60 ay arası 334'ü (%45,7) kız ve 397'si (%54,3) erkek olan 731 çocuğun ailelerine yapılan; birinci bölümü sosyodemografik özelliklerini, ikinci bölümü çocukların ekran önü zamanlarını değerlendiren sorulardan oluşan anket çalışması ile toplanmıştır. Tüm grupların yaş ortalaması 33,55±16,37 (min-mak: 2-59) aydır. Çocukların televizyon izleme süreleri incelendiğinde; 284 çocuk (%38,9) 30 dakika-1 saat izlediği, 216 çocuğun (%29,6) 1-2 saat, 91 çocuğun (%12,4) 3-4 saat, 39 çocuğun (%5,3) 5 saatten fazla televizyon izlediği görülmüştür. 101 çocuk (%13,8) ise televizyon izlememektedir.
Özet (Çeviri)
Television which is known as 'Traditional Media' and computers, tablets and smartphones which are known as 'New Media' has a place in children's lives from the early ages. Effects of screen exposure on the health of preschool children are still being researched. In this study, it was our aim to research foreground and background screen time of children under five years of age, families' awareness of this situation, the effect of sociodemographic status of the family on children's screen times, the relationship between body mass index, sleep duration, visual acuity and screen time. Study data was collected via a questionnaire filled out by families of 731 children 1-60 months of age consisting of 334 (45,7 %) females and 397 (54,3%) males. Mean age was 33,55±16,37 (min-max: 2-59) months. Sociodemographic information was asked in the first section of the questionnaire and the second section consisted of questions evaluating screen time. 284 children (38,9%) watched 30 minutes to 1 hour of television while 216 (29,6%) watched 1-2 hours, 91 (12,4%) watched 3-4 hours and 39 (13,8%) watched more than five hours. 101 (13,8%) did not watch any television.