Kurutulmuş organik üzümlerde fungus ve bakteri yükünün araştırılması
Investigation of fungi and bacteria count on organic raisins
  1. Tez No: 620513
  2. Yazar: TOLGA MERT YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışması, Manisa ilinde dört farklı üreticiden alınan organik kuru üzüm numunelerinin bakteriyel ve fungal yük miktarının hasat öncesi, hasat sonrası ve depolama koşullarında zamana bağlı olarak, periyodik biçimde izlenmesi amacıyla yapılmıştır. Fungal ve bakteriyel yük tespiti için genel ve seçici / yarı-seçici besiyerlerine ekimler yapılmış, gelişen koloniler sayılmış ve mikrobiyal yük morfolojik olarak değerlendirilmiştir. Tez çalışmasında yapılan analizler sonucunda, oda sıcaklığında 1 ay saklanan hammadde organik kuru üzümlerde fungal yük ortalama 2,6 x103-1,2 x105 cfu/g, bakteriyel yük ortalama 5.6 x103-2,5 x104 cfu/ g ürün düzeyinde tespit edilmiştir. Hammadde kuru üzümlerin işlenerek son ürün haline gelmesinden 6 ay sonra yapılan analizlerde ise oda sıcaklığında saklanan son ürün kuru üzümlerde fungal yük ortalama 0-1,3 x104 cfu/g, bakteriyel yük ortalama 0-8 x102 cfu/g ürün düzeyinde tespit edilmiştir. Aynı son ürün kuru üzümlerin +4 °C sıcaklıkta depoda 6 ay saklanmasından sonra yapılan analizlerde ise fungal yük ortalama 0-1,3 x103 cfu/g, bakteriyel yük ise ortalama 0-1,6 x103 cfu/g ürün düzeyinde tespit edilmiştir. Tez çalışması kapsamında yapılan analizlere göre, bandırma işleminin fungal yük miktarının artmasında etkili olduğu düşünülmüştür. Ayrıca tez çalışmasında, organik kuru üzümlerin hem hammadde, hemde son ürün halindeyken +4 °C sıcaklıkta depoda saklanmasının mikroorganizma yükünü azaltacak şekilde etki etki gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out in order to monitor the total amount of bacterial and fungal microroganisms of organic raisin samples taken from four different producers in Manisa province before harvest, after harvest and during the storage conditions, periodically. For the detection of fungal and bacterial population, general, and selective /semi-selective media were planted, developing colonies were counted and microbial population was evaluated as morphologically. As a result of the investigations in this thesis, the raw material raisin stored at room temperature for 1 month was found to have an average mould count between 2.6 x103 to 1.2 x105 cfu/g sample, and a bacterial count between 5.6 x103 to 2.5 x104 cfu/g sample. In the inspections made 6 months after turning the raw material products into the final product raisins by processing, the average mould count of the processed raisins stored at room temperature was found as 0 to 1.3 x104 cfu/g and the average bacterial count was recorded as 0 to 8 x102 cfu/g. After keeping the same processed raisins in the storage at +4 °C for 6 months, the mould count was found as 0 to 1.3 x103 cfu/g and the bacterial count was at a level of 0 to 1.6 x103 cfu/g in the inspections. According to the results of microbial analysis in this thesis, it was thought that dipping process might be resulted the increasing of fungal population. In addition, it has also been found out in this thesis study, that the storage of the organic raisins as row material and final product at +4°C might help to decrease of the counts of microorganisms.