Acil servise proksimal femur kırığı ile başvuran yaşlı hastalarda kırık yeri ile ilişkili klinik özellikler ve risk faktörlerinin araştırılması
İnvestigation of clinical characteristic and risk factors releated to the fracture location in elderly patients admitted to the emergency service with proximal fracture
  1. Tez No: 620634
  2. Yazar: BURAK ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAMAN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yaşlı insanlar arasındaki proksimal femur kalça kırığı ölüm, sakatlık ve tıbbi maliyetle ilişkilidir. Bu çalışma, 65 yaş ve üzerindeki acil servise kalça kırığı ile başvuran hastalarda; risk faktörleri, komorbiditeler, sosyo-demografik ve klinik özellikler ile proksimal femoral kırık anatomik lokasyonu (trokanterik kırıklara ve baş-boyun kırıklar) arasındaki olası bir ilişkiyi araştırmak üzere tasarlanmıştır. Bu çalışmaya 01.01.2016-30.04.2018 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne proksimal femur fraktürü tanısı ile başvuran ve Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne konsülte edilen 65 yaş üstü hastalar alınmıştır. Bu tarihlerde dahil etme ve dışlama kriterlerini karşılayan 65 yaş üstü 233 hasta çalışmaya alınmıştır. Olgularımızın çoğu (% 59,6) torakanterik kırıklardı ve yaş arttıkça torakanterik kırık görülme sıklığı artışı da istatistiksel olarak anlamlıydı. % 92.8 (n=129) olguda ev içi düşme sonucu torakanterik fraktür saptandı. Torakanterik fraktür olan hastalarda 57 (% 41,0) komplikasyon ve 31 (% 22,3) ölüm gerçekleşti. Kırık yerine göre komorbid hastalık durumu arasında istatistiksel anlamlılık tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Investıgatıon Of Clinical Characteristics And Risk Factors Related To The Fracture Location In Elderly Patients Admitted To The Emergency Service With Proximal Femur Fracture Proximal femur hip fracture among elderly people is associated with death, disability and medical cost. In this study, the patients who were admitted to the emergency department (ED) with hip fracture in patients aged 65 and over; risk factors, comorbidities, socio-demographic and clinical features and proximal femoral fracture anatomic location (trochanteric fractures and head and neck fractures) is designed to investigate a possible relationship. This study was performed on patients older than 65 years who were referred to the ED of Mersin University Medical Faculty Hospital between 01.01.2016 and 30.04.2018 with the diagnosis of proximal femur fracture and consulted to the Department of Orthopedics and Traumatology. 233 patients who were older than 65 years of age were included in the study. Most of our cases (59.6%) were thoracanteric fractures and the increase in the incidence of thoracanteric fractures as age increased was statistically significant. Trochanteric fracture was detected in 92.8% of patients (n = 129) falls in-house. 57 (41,0%) complications and 31 deaths (22,3%) occurred in the patients with thoracanteric fractures. According to the fracture site, no statistically significant difference was found between the comorbid disease status.