Adana ili yerfıstığı alanlarında sclerotium rolfsii'nin yaygınlığının belirlenmesi ve mücadele olanaklarının araştırılması
Determination of the prevalence of sclerotium rolfsii and investigation of the control methods in peanut fields in Adana province
- Tez No: 620660
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Adana ili yerfıstığı ekiliş alanlarında gövde çürüklüğü etmeni olan Sclerotium rolfsii'nin yaygınlığının belirlenmesi ve mücadele olanaklarının araştırılması için sörvey çalışmalarıyla beraber bazı bitki aktivatörlerinin (Crop-Set, ISR 2000, Messenger, Fosetyl-Al), kimyasalların (fluazinam) ve Trichoderma harzianum preparatlarının Sclerotium rolfsii'nin miselyal gelişimine ve hastalık oluşumuna etkileri in vitro ve in vivo olarak incelenmiştir. Yapılan sörveylerde incelenen bütün alanlarda hastalık belirtileri görülmüştür. Sörvey alanlarında hastalık belirtileri gösteren yerfıstığı bitkilerinin gövdelerinden yapılan izolasyonlar sonucunda SR-1, SR-2, SR-3 ve SR-4 izolatları elde edilmiştir. Fluazinam SR-2, SR-3, SR-4 izolatlarının sklerot oluşumunu %100 oranında engellemiştir. Bitki aktivatörlerinin ve biyolojik preparatların patojenin miselyal gelişimine etkisi sınırlı olmuştur. ISR 2000, 600 ppm'den itibaren patojenin gelişimini azaltırken Fosetyl-Al ancak 1000 ppm'de etki gösterebilmiştir. Sera denemelerinde ise % 50 hastalık oranı ile T-22 (20 mg), Trianum (20 mg) ve Fosetyl-Al en başarılı uygulamalar olarak tespit edilmiştir. Çalışmada kullanılan tek fungisit olan fluazinam, %25 hastalık oranı ile oldukça düşük etki göstermiştir. Sonuç olarak bu çalışma ile biyolojik ajanların ve bitki aktivatörlerinin, yerfıstığında gövde çürüklüğü etmeni olan Sclerotium rolfsii'nin alternatif mücadelesinde kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, survey studies were carried out in order to determine the prevalence of Sclerotium rolfsii which is a disease of stem rot in peanut plantations and to investigate the control strategies in Adana province. Also, the effects of some plant activators (Crop-Set, ISR 2000, Messenger, Fosetyl-Al), chemicals (fluazinam) and Trichoderma harzianum preparations on mycelial development and disease formation of Sclerotium rolfsii were investigated in vitro and in vivo. The disease symptoms were observed in all surveyed areas. SR-1, SR-2, SR-3 and SR-4 isolates were obtained as a result of isolations made from stems of peanut plants showing disease symptoms in survey areas. Fluazinam inhibited the sclerot formation of SR-2, SR-3, SR-4 isolates by 100%. The effect of plant activators and biological preparations on mycelial development of the pathogen was limited. While ISR 2000 reduced the pathogen development from 600 ppm, Fosetyl-Al was only able to act at 1000 ppm. In greenhouse experiments, T-22 (20 mg), Trianum (20 mg) and Fosetyl-Al were determined the most efficient applications that reduced disease rate by 50%. Fluazinam, the only fungicide used in the study, showed a very low effect with a disease rate of 25%. As a result the inclusion of plant activators and biological agents in the integrated struggle of Sclerotium rolfsii, which is the cause of stem rot in peanuts, will contribute to more successful results.