AB genişleme perspektifinde Türkiye'nin yeri
Turkey's position in the European Union's enlargement perspective
  1. Tez No: 320091
  2. Yazar: SEDEF ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Genişleme Avrupa Birliği'nin (AB) en başarılı politika araçlarından biridir ve AB'nin stratejik çıkarlarına hizmet etmektedir. Mevcut genişleme gündemi, gerekli koşulları sağlamaları halinde AB üyesi olacaklarına dair perspektif sunulan Batı Balkanlar, İzlanda ve Türkiye'yi kapsamaktadır. Son genişleme sürecinin ardından daha heterojen hale gelen AB'de kapsamlı bir reformun kaçınılmaz olduğu yönünde fikir birliğine varılmış ve AB'nin geleceğine dair tartışmalar hızlanmıştır. Bu süreçte farklı ulusal çıkarlara sahip üyeler AB'nin geleceği konusunda olduğu gibi bu geleceğin Türkiye'yi ne şekilde kapsayacağı konusunda da ortak bir fikir beyan edememektedir. Avrupalıların çoğunun tarihsel nedenlere dayanan önyargıları ve birtakım diğer etkenler Türkiye'nin üyelik sürecini etkilemekte ve toplumlar arası diyalog ihtiyacı duyulmaktadır. Ekonomik bütünleşmenin yanı sıra politik bütünleşmeyi sağlamaya ve uluslararası ilişkilerde daha etkin olmaya çalışan AB için Türkiye siyasi, demografik, ekonomik, askeri ve enerji güvenliği gibi alanlarda önemli katkılarda bulunacaktır.Bu çalışmanın amacı, AB'nin genişleme perspektifini inceleyerek, Türkiye'nin bu perspektifteki yerini analiz etmek ve değerlendirmektir. Çalışmada ayrıca Türkiye'nin üyeliğine dair farklı yaklaşımlar da incelenmiş, Türkiye'nin üyeliğinin AB için stratejik olarak gerekli ve ilerici bir hareket olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Enlargement is one of the European Union?s (EU) most powerful policy tools and serves the EU?s strategic interests. The present enlargement agenda covers the Western Balkans, Iceland and Turkey, which have been given the perspective of becoming EU members once they fulfil the necessary conditions. After the last enlargement process the EU has become more heterogenic and arguments about the EU?s future have increased. In the EU there is a consensus about the need for extensive reforms. During this process, members with different national interests have different ideas about the EU?s future and Turkey?s position within it. Most of Europeans? historical bias and other reasons affect Turkey?s membership process and public communication is needed. Apart from the economic integration, the EU has been trying to strengthen political integration and wants to be more effective in international relations. In this regard, Turkey will make contributions to the EU in the political, demographic, economic, military and energy security fields.The aim of this project is to analyze the EU?s enlargement perspective and Turkey?s position in this process. The thesis will also analyze approaches about Turkey?s membership from different points of views. During this evaluation, it is concluded that the Turkey?s membership to the EU is a strategic necessity and will be a progressive movement.