Hemşirelik öğrencilerinde duygusal zekâ ile öz duyarlık arasındaki ilişki
Relationship between emotional intelligence and self-compassion in nursing students
- Tez No: 620770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, hemşirelik öğrencilerinde duygusal zekâ ile öz duyarlık düzeyini belirlemek, duygusal zekâ ve öz duyarlığı etkileyen etmenleri ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak planlandı. Araştırmanın evrenini; 2018-2019 eğitim öğretim yılında Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan bir devlet üniversitesine devam eden 792 hemşirelik öğrencisi oluşturdu. Araştırmanın örneklemi; 792 hemşirelik öğrencisinden n evren eleman sayısı biliniyorsa formülü kullanılarak minimum 455 olarak hesaplandı. Nihai olarak 581 hemşirelik öğrenicisine ulaşıldı. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Schutte Duygusal Zekâ Testi, Öz-Duyarlık Ölçeği ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel analizler (frekans, aritmetik ortalama, minimum ve maximum) ilişki analizi (Spearman Rho Korelasyon Analizi) ve Fark testleri (Kolmogorow Smirnow, Mann-Whitney U Analizi, Kruskal Wallis Testi) kullanıldı. Hemşirelik öğrencilerinin yaş ortalamasının 21±1.79 olduğu, ortalama akademik başarının 2.67± 0.54 olduğu belirlendi. Öğrencilerin %59.9'u kadın (n=348) ve %40.1'i erkektir (n=233). Araştırma kapsamına alınan öğrencilerin, Schutte Duygusal Zeka Testi puan ortalaması 123.93±16.88'dır. Öz-Duyarlık Ölçeği toplam puan ortalamasının 3.23±0.53 olduğu belirlendi. Araştırma kapsamına alınan öğrencilerin cinsiyeti ile Schutte Duygusal Zekâ Testi puanı arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olduğu belirlendi (p < 0.05). Schutte Duygusal Zekâ Testi toplam puanı ile Öz Sevecenlik, Öz Yargılama, Paylaşımların Bilincinde Olma, İzolasyon, Bilinçlilik ve Aşırı Özdeşleşme alt boyutları ve Öz-Duyarlık Ölçeği toplam puanı arasında istatistiksel açıdan anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki belirlendi (p < 0.01).
Özet (Çeviri)
This research is designed as a descriptive and correlational research to determine emotional intelligence and self-compassion levels of nursing students, factors affecting emotional intelligence and self-compassion and to investigate relationships between them. The research population was 792 nursing students studying in a public university in the Eastern Anatolia Regionin the academic year of 2018-2019. The research sample was calculated to be minimum 455 with the formula used when the population size n is known (n=792). In the end 581 nursing students were contacted. Research data was collected with the Personal Information Form, Schutte Self Report Emotional Intelligence Test, Self-Compassion Scale. Descriptive statistical analysis (frequency, arithmetic mean, minimum and maximum), correlation analysis (Spearman Rho Correlation Analysis) and difference tests (Kolmogorow Smirnow, Mann-Whitney U Analysis, Kruskal Wallis Test) were used for data analysis. The mean age of nursing students was 21±1.79 and their average grade was 2.67± 0.54. 59.9 % of students were women (n=348) and 40.1% were men (n=233). The mean score of the students included in the research in Schutte Self Report Emotional Intelligence Test was 123.93±16.88. The total mean score in the Self-Compassion scale was 3.23±0.53. A statistically significant difference was found between the gender of the students included in the research and the scores of the Schutte Self Report Emotional Intelligence Test (p < 0.05). A statistically significant and positive relationship was found between the total score in the Schutte Self Report Emotional Intelligence Test and total scores in the sub dimensions Self Kindness, Self Judging, Common Humanity, Isolation, Mindfulness and Over Identification and in the Self-Compassion Scale (p < 0.01).