Üniversite öğrencilerinde problem çözme öfke ve saldırganlık düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Observation of problem solving, anger and aggression levels with relation to certain variables in university students
- Tez No: 620804
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Problem çözme davranışı bireylerin problem çözmede kullandıkları stratejiler bütünüdür. Bireyler problemleri çözerken öfke ve öfkeyi ifade tarzlarının çeşitli olumlu ve olumsuz etkileri olmaktadır. Bu çalışmanın amacı problem çözme, öfke ve saldırganlık arasındaki ilişkinin ve bu faktörlerin bazı değişkenler açısından farklılığının incelenmesidir. Çalışmanın örneklemini Sinop ili çevresinde çeşitli üniversitelerde okuyan 54 kadın ve 58 erkek olmak üzere toplam 112 kişi oluşturmaktadır. Anket çalışması için sosyodemografik veri formu, Problem Çözme Envanteri ve Sürekli Öfke ve Öfke Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan ilgileşim (korelasyon) analizi sonucunda problem çözme becerisi ile sürekli öfke arasında pozitif ve orta şiddette bir ilgileşim, durumluk öfke ile problem çözme becerisi arasında negatif ve düşük düzeyde bir ilgileşim, içe atılmış öfke ile problem çözme becerisi arasında pozitif ve düşük bir ilgileşim, dışa vurulmuş öfke ve problem çözme becerisi arasında pozitif ve orta şiddette bir ilgileşim ve son olarak öfke kontrol ve problem çözme becerisi arasında negatif ve orta şiddette bir ilgileşim bulunmuştur. Problem çözme becerisinden alınan yüksek puan düşük problem çözme becerisini göstermektedir. Bulunan negatif ve pozitif ilgileşimler doğrultusunda sürekli öfke, içe atılmış öfke ve dışa vurulmuş öfke, problem çözme becerisini olumsuz etki ederken öfke kontrol ve durumluk öfke problem çözme becerisine pozitif etki etmektedir. Sürekli öfke ile sigara kullanımı ve alkol kullanımı arasında ise pozitif ve orta şiddette ilgileşim bulunmuştur. Bulunan pozitif ilgileşim doğrultusunda; alkol ve sigara kullanımının artması sürekli öfkeyi artırmakta, azalması ise sürekli öfkeyi düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
Problem solving behavior is the behavioral act, which individuals use in order to solve problems. Anger and expression of anger have both some positive and negative effects for the individuals who are trying to solve problems. The aim of this study is to determine the relationship between problem solving, anger, and aggression as well as examining the differences, caused by different variables. The survey for the study was done around Sinop, which is a city in Turkey. The sample of the study is composed of 54 female and 58 male university students, which makes 112 students in total. Socio-demographic, Data Form, Problem Solving Inventory, Continuous Anger and Anger Types Scale were used in this survey. The analysis shows that there is a positive-average correlation between problem solving skills and continuous anger, a negative-low correlation between situational anger and problem solving skills, a positive-low correlation between introverted anger and problem solving skills, a positive-average correlation between extroverted anger and problem solving skills, and lastly a negative-average correlation between anger management and problem solving skills. Getting high marks on the problem solving skills test, suggests a sign of low problem solving ability. Due to the positive and negative correlations, it can be said that continuous, introverted and extroverted anger, affects problem-solving skills in a negative way. On the other hand, anger management and situational anger management; affect problem-solving skills positively. It was found that there is a positive-average correlation between continuous anger and smoking and alcohol consumption. The positive correlation shows that increase in alcohol consumption and smoking increases continuous anger, where decrease in these factors decreases the continuous anger as well.