Potansiyel turizm pazarı olarak Çanakkale ilinde turizmi geliştirme olanakları
The Province of Çanakkale a potential tourist market and possibilities for touristic development
- Tez No: 62097
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDES ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET Çanakkale İl'inin coğrafık konumundan kaynaklanan stratejik önemi, ilk çağlardan günümüze kadar çeşitli uygarlıkların yerleşim hedefi olmuştur. Anadolu'nun bir çok yerinde mağara devri yaşanırken, Çanakkale uygarlıkların yerleşim merkezi olmuştur. Zengin tarihi ve coğrafık potansiyeline rağmen Çanakkale'de turizm gelişmemiştir. Çanakkale İline gelen yabancı turistlerin % 10'u konaklarken % 30'u döviz bırakabilmektedir. 1997 Yılında ti' e gelen 1,5 milyon turistin 175.664 kişisi konaklamıştır. Truva Antik Kentini de sadece 250.000 kişi ziyaret etmiştir. Bu araştırma kapsamında; Çanakkale İlinde öncelikle Gençlik, Kongre, Sağlık, Üçüncü Yaş ve Yat turizminin gelişmesine imkan verecek turizm yatırımlarının yapılması halinde İl turizminin gelişebilmesinin önemi ve gerekliliği üzerinde durulmuştur. Amaç gelişebilecek turizm aktivitelerinin İl ekonomisine olumlu katkısı ve istihdamını artırması yanında Çanakkale'de turizm-çevre etkileşiminin olumlu ve olumsuz yönleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE SUMMARY The strategic importance of Çanakkale Province, originated from it's geografic position, has made it a settlement center for various civilisations from the beginning to up to date. Çanakkale has been a settlement center of the civilisations while many of the places of Anatolia has been living the Cave Age. Tourism hasn't developed in Çanakkale as a contrary to its rich hictorical and geographic potentials. The % 10 of foreign tourists visiting Çanakkale Province stay for the night (accomodation), and % 30 of them spend money. İn 1997, 175.664 tourists, among 1.5 million who came to Çanakkale Province, has stayed for the night. Only the 250.000 tourists has visited Troia Ancient City. Concerning to this research, the focus is about the importance and need of touristic investments that will lead to the development the tourism mainly for the development of Youth, Congress, Health, Third Age and Yacht tourism. The goal is to search for the available touristic activities that will positively influence the economy of the province, that will increase the employment, and positive and negative effects of the interaction of tourism and environment.