Çınaraltı Dergisinde şiir
Poetry in Çınaraltı Magazine
- Tez No: 879901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMİS KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 402
Özet
1941 – 1948 yılları arasında yayın hayatını sürdüren Çınaraltı, milliyetçiliğin sağlam kalelerinden biri olmuştur. Yapılan çalışmalara bakıldığında ise şiirle ilgili bütünsel bir araştırmanın yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu eksikliği gidermek için dergide yayımlanan şiir ve şairleriyle birlikte dönemin sanat anlayışı da incelenmiştir. Türkçü fikir ve sanat anlayışı bakımından dönemini en iyi yansıtan haftalık dergilerinden biri olan Çınaraltı, siyasî ve sosyal olaylara kayıtsız kalmamış, aynı zamanda edebî ve kültürel hayata dair birçok malzemeye de yer vermiştir. Dergi özellikle millî kültür bilincini sağlamlaştırmak, halkı bilinçlendirmek ve Türklüğe hizmet etmek için yayın yapmıştır. Dergi, üç dönem içerisinde toplamda 161 sayı olarak yayımlanmıştır. İlk iki dönemini dergicilikte sıkça adından bahsettiren Orhan Seyfi Orhon yönetmiştir. Üçüncü döneminde ise derginin yönetimini başyazarlarından biri olan Yusuf Ziya Ortaç üstlenmiştir. Üç dönem incelendiğinde dergide şekilsel değişimler görülmesine rağmen içerik olarak belirgin bir değişim görülmemiştir. Yayımlanan tüm sayılarda Türkçü-milliyetçi tutumunu sürdüren derginin yayın politikasına uygun hareket ettiği anlaşılmıştır. Çınaraltı geleneği sürdürme anlayışında oldukça baskın olmasına rağmen yeniliğe karşı çıkmamış, millî olma şartıyla çeşitli konuları işlemiştir. Dergi yayın politikası doğrultusunda Garip şiir anlayışını eleştirmiş, bugün Hisar topluluğu olarak bilinen grubun üyelerine ilk şiirlerini yayımlamaları için destek sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Çınaraltı, which was published between 1941 and 1948, became one of the strong castles of nationalism. It was determined that the analyzes were not made as a holistic theory about poetry. In order to compensate for this deficiency, there was also the artistic understanding of the period, along with the poems and poets published in the magazine. Çınaraltı, one of the weekly magazines that best reflects the period in terms of Turkist ideas and artistic understanding, did not remain indifferent to political and social events, but also included many materials about literary and cultural life. The magazine has published especially to strengthen national cultural awareness, increase public awareness and serve Turkishness. The journal was published in a total of 161 issues in three periods. The first two periods were directed by Orhan Seyfi Orhon, who is frequently mentioned in magazine publishing. In the third period, one of the editors-in-chief, Yusuf Ziya Ortaç, took over the management of the magazine. Although there were formal changes in the regular magazine for three periods, there was no significant change in content. It has been understood that the magazine, which maintains its Turkist-nationalist attitude in all published issues, acts in accordance with its publishing policy. Although Çınaraltı was quite oppressive in its understanding of continuing its tradition, it did not oppose innovation, and various topics were discussed with the conditions of being national. The magazine publication policy agreement criticized the Garip understanding of poetry and provided support to the members of the group known today as Hisar communities to publish their first poems.