I. Cihan Harbi'nde Osmanlı Devleti üzerinde Yahudi etkisi
The effects of Jews on the Ottoman Army during World War I
  1. Tez No: 621027
  2. Yazar: MERVE ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANER ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
“Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Ordusu İçerisinde Yer Almış Yahudiler”konulu tezde Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı'na sürüklendiği yıllarda etkili Yahudi isimlerini araştırmak hedeflenmiştir. Özellikle savaş esnasında komutanlık yapmış olanlar, Siyonizm'e hizmet etmiş olanlar ve savaşa giriş sürecinde söz sahibi olanlar tartışılmıştır. Orta Doğu toprakları'nda yüzyıllarca adaletle hüküm sürmüş olan Osmanlı Devleti'nin ne tür planlarla bu topraklardan silinmeye çalışıldığı araştırılmıştır. Birinci Dünya Savaşı esnasında Osmanlı Ordusu'nda görev yapmış Yahudi komutanları kimdir? İsimlerini vermekle birlikte amaçları nedir? Siyonizm'e hizmet etmiş olanlar kimdir? Türk askerlerine yönelik“yönlendirme propagandaları”olmuş mudur? Bunlar nelerdir? Türk askerlerinin arasında Yahudilerden etkilenen var mıdır? Yahudiler bu savaşa ne şekilde ve neden dâhil edilmiştir? gibi sorulara cevap aranan bu çalışmada oldukça ilginç sonuçlara varılmıştır. Araştırma esnasında Siyon Katır Birliği ve Nili Casusluk Örgütü gibi gizli oluşumlara da değinilmiştir. Oldukça karışık olan bu süreci derinlemesine incelemek için farklı kaynaklar taranmıştır. Tez konusuyla ilgili bilgi içeren Batı kaynaklı eserler taranarak birinci el kaynaklar tercih edilmiştir. Telif eserler yanı sıra çeşitli üniversitelerin elektronik kütüphanelerinden hatıratlara ulaşılmıştır. Aynı zamanda T.C. Cumhurbaşkanlığı Arşivi, İngiliz Dışişleri Arşivi, Alman Ulusal Arşivi, Zürih Üniversitesi Arşivi, Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı Arşivi ATASE ve gazete yazıları'ndan yararlanılmıştır. Kaynaklardan anlaşılacağı temel manâda tarihi betimleme, arşiv tarama ve okuma yöntemleriyle çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is it to examine the effects of Jews during the process of the Ottoman Empire entering World War I. Especially those who commanded during the war, served for Zionism and had a word to say in the process of entering the war, were discussed. İn addition to this, it was also examined how the Western World tried to exclude the Ottoman Empire from the Middle East World. As a consequence we face some serious plans underlying almost each event, related to this subject. Who were the Jewish Commanders in the Ottoman Army during World War I? What was their plan? Who served for Zionism consciously? Did they govern the other soldiers and commanders? Did they have an effect on the other soldiers? İn which way and why were Jewish commanders included into this war? Questions like these, led us to pretty interesting facts and results. For example the Zion Mule Corp and the Nili Spy Organization were two examples for it. To understand World War I, means to understand todays political world. So, thats why it is important to know the economical power of Jewish people in the backround. Not only as economical power, but also as active planners we can see Jewish people around. Short before entering the war, we see them work in jobs such as consultants of important leaders, international bankers, business men and landowners. However it is important to separate loyal ones who fought for their country without any international plans. By doing our research, we tried to use some different sources. İn fact we scanned Western sources and choosed first hands. Real books, e-books, the Turkish Presidency Archive, English Foreign Office Archive, Germany's National Archive, Zürich University Archive, Turkish Military Archive and Newspaper writings were our source preferences. Eventhough a deep research was done we are obligated to say that this subject is a too long one and needs further investigations.