Buldan ilçesinde özel bir diyet merkezine başvuran kişilerin beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumları ve kilo verme amaçlı ürün kullanma durumları
Nutrition habits, physical activity and conditions of using weight loss product of individuals who apllied to a private diet center in buldan district
- Tez No: 621187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Türkiye'de yanlış beslenme alışkanlıkları ve düşük fiziksel aktivite düzeyi yüzünden obezite sıklığı yetişkinlerde ciddi oranlara ulaşmıştır. Günümüzde gelişen medya unsurları sayesinde kilo verme amaçlı bir çok ürün sunulmaktadır. Bu yöntem ve ürünlerin etkinliği ve olası yan etkileri tartışmalıdır. Obezitenin tedavisinde öncelik yaşam tarzı değişiklikleri olmalıdır. Yaşam tarzında değişiklik yapmak risk taşımaz, ucuzdur, ruhsal sağlığa iyi gelmekte ve yaşam kalitesini yükseltmektedir. Amaç: Buldan ilçesindeki özel bir diyet merkezine başvuran kişilerin başvuru öncesindeki beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumları ve kilo verme amaçlı ürün kullanma durumları ve ilişkili faktörleri incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: 1 Ekim 2018 - 30 Nisan 2019 tarihleri arasında diyet merkezine başvurmuş olan yetişkin kadın ve erkek gönüllülere 51 sorudan oluşan anket verilmiştir. Ankette kişilerin sosyodemografik özelliklerini sorgulayan 6 soru, sağlık bilgileri ve alışkanlıklarını (sağlık prolemi, sigara ve alkol kullanımı) sorgulayan 3 soru, beslenme alışkanlıklarını ve tüketim sıklıklarını sorgulayan 26 soru, kilo verme amacıyla diyet uygulama ve ürün kullanımını sorgulayan 9 soru ile 7 sorudan oluşan fiziksel aktivite anketi (IPAQ) kısa formu bulunmaktadır. Kişilerin başvurmuş oldukları tarihte yapılan boy, kilo ölçümleri ve yaş bilgileri ankete eklenmiştir. Bulgular: 102 katılımcıdan 82'si kadın 20'si erkektir. %78,4'ü evlidir. Yaş ortalaması 36,47'dir. Vücut ağırlıkları ortalamaları 82,5±18,2, boy uzunlukları ortalamaları 164,0±8,9 ve BKİ ortalamaları 30,66±6,19 olarak bulunmuştur. Katılımcıların %57,8'inin fiziksel aktivite düzeyi düşük, %32,4'ünün ortadır. 32 katılımcı daha önce zayıflama amaçlı ürün kullanmıştır. Tartışma-Sonuç: Kişilere küçük yaştan itibaren aile içinde ve okullarda sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırılmalı, fiziksel aktivite düzeyinin yükseltilmesi için hem küçüklerde hem de yetişkinlerde eğitimler ve özendirici projeler yapılmalıdır. Zayıflatıcı olduğu vaadedilerek satılan bitkisel ürünlerin sıkı bir şekilde denetlenmesi ve sağlığa olumsuz etkileri olabilecek ürünlerin satışı ve uzman kontrolü olmadan kullanımı yasaklanmalıdır. Kişiler bu tür ürünlere itibar etmemesi için uyarılmalı, eğitimler verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Rate of obesity for adults have been increased due to incorrect nutrition habits and low physical activity level in Turkey.Due to developing of media tools, some weight loss products offered at the present time.The efficiency of these products and methods are controversial with their potential side effects. The changes of lifestyle should be priority for treatment of obesity. Making change in lifestyle doesn't include any risks, it is cheap, it is good for mental health and improves the quality of live. Objective: The aim of this study is to analyze nutrition habits, level of physical activity and condition of using product of individuals with the factors that all related to these issues before they applying to a private diet center in Buldan District. Method: A questionnaire which includes 51 questions was applied to men and women adults who apply to the diet center between October 1, 2018 to April 30, 2019. It consists of 6 questions that analyze sociodemographic attributes of individuals, 3 questions that analyze health information and health habits (health problem, usage of cigarette and alcohol), 26 questions that analyze nutrition habits and consumption frequency, 9 questions that analyze usage of weight loss products and diet for losing weight, 7 questions that are about the questionnaire of physical activity (IPAQ). The calculation of height, weight and age of indivuduals was added to the questionnaire. Results: In the study, there were 102 participants that 82 of them were women and 20 of them were men. %78,4 of the participants were married. The average of weights was 82,5±18,2, the average of heights was 164,0±8,9 and the average of BMI was 30,66±6,19. %57,8 of participants had low physical activity level and %32,4 of them had average physical activity level. 32 participants had used weight loss products. Conclusion: Habits of healthy nutritions should be gained to individuals in schools and in family life as from the young ages, trainings and incentive projects should be carried out for both minors and adults in order to increase the level of physical activity. Herbal products which are sold as promising weight loss effect should be controlled, sale of products that may have negative effects and usage of these without expert control should be prohibited. Necessary warnings and trainings should be given to prevent trust to such products.