Fildişi Sahili'nde Mâlikî Mezhebinin yayılması
Spread of Maliki Sect on Ivory Coast
  1. Tez No: 621236
  2. Yazar: ABDOULAYE BINATE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Maliki Mezhebi kuruluş tarihi Tabi unler döneminde denk gelmektedir. Dolayısıyla , Maliki Mezhebi diğer mezhepler gibi 5 dönem içerisinde tamamen mezhep oldu.Bununla birlikte, Maliki Mezhebi ilk ya da erken dönemlerde Teşekkül dönemi katkı sağlayabiliriz, bu dönem, Maliki Mezhebinin usullerinin kurucusu olan ve kendisinden sonra gelen öğrencilerine ilmi bir miras bırakan mezhebin kurucusu Malik b. Enes tarafından konulma dönemini ifade etmektedir.Gelişme dönemi ise, bu dönem, furu meselelerinin usullerine dayandırdığı ve meseleler hakkında hükümlerin mezhebin metotların çerçevesinde istinbat edildiği süreci ifade etmektedir. Uygulama dönemi ise de , bu dönem, bir önceki dönemde oluşmuş olan meselelerin gözden geçirildiği ve yeni meselelerde makasıda uygun ictihatlarda bunulduğu bir dönemdir. Gözden geçirme ve eleştiri dönemi , bu dönem, mezhep için görüşlerin değerlendirildiği rivayet ve diyaret açısından güçlü olan dellilerin itibar edildiği bir dönemdir. Toplam ve kısaltma dönemi ise de , bu dönem, Maliki mezhebi yukarıda zikredilen dönemler bitip istikrar bulduktan sonra oluşmuştur. İslamiyet'in Afrika'ya yayıldığı zaman, Hz peygamberimiz dönemine denk gelmektedir. Ancak Hebeşistan'a gelen Kureyşler Mekkeden kaçarak Afrika'ya geldikleri, islam girdiği tarihi denilebilir.Buna ilavet , Sahabeler döneminde özellikle Ukbe b. Nafi fethettiği Mısır, Emevilerin tarafından Sudan fethedildi.1. yüzyıln ikinci Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü yarısından itibaren islam Afrika'ya girdiği tarihtir. Fildişi Sahilinde, islamiyet'in hicri V. Ve miladi XI. Yüzyılda Murabılar dönemine hatta tüm Batı Afrika ülkeleri denk gelmektedir. Afrika'nın Kuzey Bölgesinde ise, islam, hicri VII. Ve miladi XII yüzyılda denk gelmektedir. Dolayısıyla, Maliki mezhebinin Fildişi Sahiline girdiği sebeplerden biri bunlar söyleyebiliriz:1- Murabıtlar : miladi 1076 yılında Batı Afrika'yı açarak savaş yolunda olsun davet olsun ama bu hakkatan Batı Afrika'da çoğu insanlar bunların sayesinden müslüman oldular. 2- Hacıların rölü: bu haciler, medinede çok kaldıklarından dolayı, Maliki mezhebine itaat etmişler.3- Siyasi alanda ise, Samori Toure'nin , Alfa bah , Kanku Musa, , Şeh Ahmadu Lobbo, Haci Ömer et-tekruri, Şeh Usman Fode'nin faaliyetleri vardır. Bu büyük adamalrın çoğunu islam ve Maliki mezhebi için kurtardılar.4- Tasvvufun tüm dalları olamk üzere, Ticaniler, Kadiriler, İdrisiler ve Sanusiler. Fildişi Sahili'nin müslümanların sayisi %54 , diğerler hiristiyanalr. Maliki mezhebi %90 , Hanbeli ise %8 , Şiiler ise de %2 nufusu vardır.
Özet (Çeviri)
The date of establishment of Maliki Sect corresponds to the period of Tabiuns.Therefore, Maliki Sect was entirely a sect in 5 semesters like other sects. However, we can contribute to the Establishment period of Maliki Sect in the first or early periods, this period is the founder of the methods of the Maliki Sect. Malik the founder of the sect, who left his students a scientific heritage. It refers to the period of imposition by Enes. The period of development refers to the process in which this period was based on the procedures of the Furu issues and the provisions on the issues were based on the methods of the sect. The implementation period, however, is a period in which the issues that occurred in the previous period were reviewed and in new cases, in appropriate jurisprudence. Review and criticism period, this period is a period in which the disciples who are strong in terms of rumor and visit, where opinions are evaluated for the sect, are respected. Although the total and abbreviation period, this period was formed after the Maliki sect ended the periods mentioned above and found stability. When Islam spread to Africa, it coincided with the time of our Prophet. However, it can be said that the Quraysh who came to Hebesia escaped from Mecca and came to Africa and entered Islam.In addition, Ukbe b. Egypt conquered by Nafi was conquered by the Umayyads from Sudan. It is the date when Islam entered Africa from the second half of the century. On the Ivory Coast, the hijri of Islam V. And Gregorian XI. In the 21st century, the period of Murabiler even all West African countries. In the Northern Region of Africa, Islam, hijri And the Gregorian coincides in the XII century. Therefore, one of the reasons that the Maliki sect entered the Ivory Coast is that we can say: 1- The Murabıt: The invitation was to be on the war road by opening West Africa in 1076, but in this right West Africa, most people became Muslims. 2- The pilgrims 'role: these pilgrims obeyed the Maliki sect because they stayed in the medina.3- In the political field, Samori Toure's, Alfa bah, Kanku Musa,, Ahmad Ahmad Lobbo, Haci Ömer et-tekruri, Şeh Usman Fode' has activities. They saved most of these great men for the sect of Islam and Maliki. 4- Tics, Kadiris, Idriss and Sanusis, all branches of Sufism. The number of Muslims in Ivory Coast is 54%, the others are Christians. Maliki sect has 90%, Hanbeli has 8%, and Shiites 2%.