Trabzon il merkezindeki bir hastanede çalışan hemşirelerde kardiyovasküler risk faktörleri sıklığı ve sağlıklı yaşam davranışları
The frequency of cardiovascular risk factors and healthy living behaviors in nurses working in A hospital in trabzon city center
- Tez No: 621243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma hemşirelerde kardiyovasküler risk faktörleri sıklığını ve sağlıklı yaşam davranışlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki bu araştırmanın evrenini Trabzon il merkezinde bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 231 hemşire oluşturmuş, örnekleme yapılmadan evrenin tamamı araştırmaya dâhil edilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan, hemşirelerin tanıtıcı özelliklerini içeren 'Tanıtıcı Bilgi Formu', 'Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Sıklığı Tanılama Formu' ve 'Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II' kullanılarak toplanmıştır. Ölçümsel veriler için kan basıncı ölçüm aleti, mezura ve baskül kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kolmogorov Smirnov, tek yönlü varyans analizi, bağımsız örnekler t testi, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, korelasyon ve ki kare testleri kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenilirlikleri Cronbach's alpha katsayısı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the frequency of cardiovascular risk factors and healthy living behaviors in nurses. The phase of this complementary study consisted of 231 nurses working at Ahi Evren Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital in Health Sciences University, the entire universe is included in the research without sampling. Data were collected by using the descriptive information from containing the characteristics of the nurses 'Introductory Information Form', 'Cardiovascular Diseases Risk Factors Frequency Diagnosis Form' and 'Healthy Living Behaviors Scale-II'. Blood pressure measurement instrument, tape measure and weighing scale were used for measurements. Kolmogorov Smirnov, one way analysis of variance, independent samples t test, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, correlation and chi-square tests were used for data analysis. The reliability of the scales was evaluated by Cronbach's alpha coefficient.