Metastatik olmayan kolorektal karsinomlu hastalarda De-Ritis oranının prognoza etkisi
Prognostic value of De-Ritis ratio in patients with non-metastatic colorectal carcinoma
- Tez No: 621252
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KÜÇÜKZEYBEK, DR. UTKU OFLAZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Bu tez çalışmasında metastatik olmayan KolorektalKarsinomlu (KRK) hastalarda preoperatif De-Ritis (serum Aspartataminotransaminaz / serum Alaninaminotransaminaz) oranının prognostik etkisini ve patolojik değişkenlerin bağımsız bir prognostik faktör olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: 2006 ve 2017 yılları arasında metastatik olmayan KRK için küratif cerrahi uygulanan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. De-Ritis oranının potansiyel prognostik değeri için ROC eğrisi analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza toplam 921 tanı anında metastatik olmayan KRK tanılı hasta dahil edildi. Tek değişkenli analizde düşük De-Ritis oranı, iyi diferansiye tümör, negatif lenf nodu tutulumu, negatif lenfatik invazyon, negatif perinöralinvazyon, negatif cerrahi sınır, sol kolon tümör lokalizasyonu ve erken evre tümör gibi bazı bilinen prognostik faktörlerin HS ve GS açısından iyi prognostik faktörler olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: We aimed to assess the prognostic effect of preoperative De Ritis (aspartate aminotransaminase/Alanine aminotransaminase) ratio and pathological variables whether it is an independent prognostic factor in patients with non-metastatic CRC (Colorectal carcinoma). Material and methods: We retrospectively evaluated patients who underwent curatice surgery for non-metastatic CRC between 2006 and 2017. The potential prognostic value of De Ritis ratio was assessed by using ROC curve analysis. Results: We had 921 CRC patients, in total. The univariate analysis demonstrated that low De-Ritis ratio and several well established prognostic factors, including well-differentiated tumor, negative lymph node involvement, lymphatic invasion, perineural invasion and surgical margin, left tumor localization and early stage tumor were good prognostic factors in terms of DFS and OS. On multivariate analysis De-Ritis ratio, lymp node involvment, perineural invasion status, surgical margin status and tumor localization was an independent prognostic factor for DFS [De-Ritis ratio HR 0.468, 95 CI 0.358-0.613, p < 0.001]. We also found that De-Ritis ratio, degree of differentiation, lymphatic invasion status, perineural invasion status and stage were independent prognostic factors for OS on multivariate analysis [De-Ritis ratio HR 0.354, 95 CI 0.407-0.702, p < 0.001]. Conclussion: Our study first established a connection between the preoperative De-Ritis ratio and patients undergoing curative resection for non-metastatic colorectal cancer, suggesting that De-Ritis ratio was a simple, inexpensive, and easily measurable marker as a prognostic factor, and may help to identify high-risk patients for treatment decisions.