Hızlı üreyen mikobakterilerin antitüberküloz ilaçlara duyarlılıklarının belirlenmesi
Evaluation of antimicrobial susceptibilities of rapidly growing mycobacteria
- Tez No: 621307
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYDAN ÖZKÜTÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çevrede yaygın olarak bulunan hızlı üreyen mikobakterilere (HÜM) bağlı enfeksiyonlar, hem immün sistemi baskılanmış hem de immün sistemi sağlam olan hastaları etkileyebildiğinden klinik öneme sahiptir. HÜM'e bağlı enfeksiyonların tedavisi; birinci basamak antitüberküloz ajanların birçoğuna dirençli olmaları, uzun süreli çoklu ilaç rejimi gerektirmesi, maliyetli oluşu ve ilaca bağlı toksisiteler nedeniyle zordur. Bu çalışma ile Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde izole edilen Mycobacterium fortuitum, Mycobacterium abscessus ve Mycobacterium chelonae izolatlarının in-vitro antimikrobiyal duyarlılık profillerinin araştırılması ve epidemiyolojik verilerin ortaya konulması amaçlanmıştır. 2013-2018 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde izole edilen 35 M. fortuitum, 19 M. abscessus ve dört M. chelonae izolatı Löwenstein-Jensen (LJ) besiyerlerine pasajlanarak üretildi ve sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile amikasin, sefoksitin, siprofloksasin, klaritromisin, doksisiklin, imipenem, linezolid, moksifloksasin ve tobramisin için Klinik ve Laboratuvar Standartları Enstitüsü – 'Clinical and Laboratory Standards Institute' (CLSI) önerilerine uygun olarak in-vitro antimikrobiyal duyarlılık profilleri belirlendi. M. abscessus izolatlarının %73.68'i (14/19) amikasine duyarlı bulundu; klaritromisine duyarlılıkları ise sırasıyla üçüncü günde %73.68 (14/19), 14. günde %21.05 (4/19) olarak saptandı. İzolatların tümü imipeneme duyarlıydı. M. fortuitum izolatlarının klaritromisine duyarlılık oranları; üçüncü gün %32.35 (11/34) iken 14. günde %2.94 (1/34) olarak belirlendi. İzolatların tümü (n=35) amikasin, siprofloksasin ve moksifloksasine duyarlı olarak saptandı. M. fortuitum izolatlarının hiçbirinde sefoksitin ve imipeneme direnç gözlenmedi. M. chelonae izolatlarının tümü (n=4) amikasin, tobramisin ve klaritromisine duyarlı bulundu. Sefoksitine duyarlı M. chelonae izolatı görülmedi. Tüm sonuçları toplu olarak değerlendirdiğimizde izolatların en duyarlı olduğu antimikrobiyal ajan amikasin iken en dirençli olduğu ajan doksisiklin olarak belirlendi. Sonuç olarak çalışmamız antimikrobiyal duyarlılık durumunun türler arasında farklılık gösterdiğini desteklemiş ve aynı zamanda hastanelerin kendi bölgelerindeki izolatların duyarlılık paternlerini bilmesinin ne kadar önemli olduğunu da göstermiştir. Şüphesiz hızlı üreyen mikobakterilerin kullanılan antimikrobiyallere duyarlılık durumlarını bilmek kadar doğru tür tayininin de tedavide kritik olduğunu unutmamak gerekir.
Özet (Çeviri)
Infections related to the rapidly growing mycobacteria (RGM), which are common in the environment, have clinical significance as they can affect both immunocompromised and immunocompetent patients. Treatment of RGM related infections is difficult, because they are resistant to many of the first-line tuberculosis agents, drug therapy typically involves a long-term multiple drug regimen, which is costly, and is associated with drug-related toxicities. The aim of this study was to investigate the in-vitro antimicrobial susceptibility profiles of Mycobacterium fortuitum, Mycobacterium abscessus and Mycobacterium chelonae isolates isolated in Dokuz Eylül University Hospital and to reveal epidemiological data. Total of 58 isolates included (35 M. fortuitum, 19 M. abscessus and four M. chelonae), which were isolated in Dokuz Eylul University Hospital between 2013 and 2018, were subjected to in vitro testing for nine antimicrobial agents (amikacin, cefoxitin, ciprofloxacin, clarithromycin, doxycycline, imipenem, linezolid, moxifloxacin and tobramycin) with the broth microdilution method recommended by the Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI). For M. abscessus; 73.68% (14/19) of the isolates were found susceptible to amikacin; %73.68 (14/19) of isolates were susceptible to clarithromycin the third day and only 21.05% (4/19) of them remained susceptible at day 14. No resistance to imipenem were observed in M. abscessus isolates. For M. fortuitum clarithromycin susceptibility decreased from %32.35 (11/34) to %2.94 (1/34) after an additional incubation until 14 days. All tested isolates of the M. fortuitum (n=35) were susceptible to amikacin, ciprofloxacin and moxifloxacin. None of the M. fortuitum isolates exhibited resistance to cefoxitin and imipenem. Antibiotic susceptibility testing of the four M. chelonae isolates demonstrated 100% susceptibility for amikacin, clarithromycin and tobramycin; none of the isolates were susceptible to cefoxitin. Both M. fortuitum, M. abscessus and M. chelonae isolates were highly susceptible to amikacin; and were highly resistance to doxycycline. In conclusion, our study supported that status of antimicrobial susceptibilities were different between species and also showed that the importance for hospitals to know susceptibility patterns of isolates in their region. It should be noted that accurate species determination is critical for treatment as well as susceptibility status of rapidly growing mycobacteria to the antimicrobials in use.