Akut pankreatitin ekg de t ( P-E ) süresine etkisi
Effect of acute pancreatitis on t (P-E) interval on ecg
  1. Tez No: 621343
  2. Yazar: ÜLVİYE OFLAS
  3. Danışmanlar: UZMAN FATİH BORLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç : T dalgasının tepe-uç aralığının T (p-e) uzamasının, ventriküler aritmi ile ilişkili olduğu bildirilmiştir.Bu nedenle, bu çalışmada akut pankreatit (AP)'li olgularda atak sırasında ve hastalığın remisyonundan sonra T(p-e) aralığı değişikliklerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem : Prospektif olarak yapılan çalışmaya 15.07.2018-15.07.2019 tarihleri arasında AP tanısı ile TC. SBÜ. Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil ve İç hastalıkları Kliniklerine kabul edilen 18-60 yaş arası 50 gönüllü hasta alındı. Akut pankreatit tanısı anında bakılan EKG deki T(p-e) süreleri ile 6-8 hafta sonra tam iyileşme sağlandıktan sonra ve geç komplikasyon taraması için kontrole çağrılma sırasında bakılan EKG lerindeki T (p-e) süreleri ile kıyasladık .İstatiksel analizler SPSS 22.0 programı kullanılarak yapıldı. Bulgular : Hastaların yaş aralığı 18-60 yıl olup ortalama yaş 43,2 ± 11,5 yıldı. Hastaların 24'ü (%48 ) kadın, 26 'sı (%52 ) erkekti. Vücut kitle indeksi ortalaması 28 ± 4,7 kg/m2 idi. Akut pankreatit döneminde ölçülen ortalama T(p-e) süresi 77,9 ± 10,2 msn olup, 6-8 hafta sonra bakılan, kontrol döneminde ortalama T(p-e) süresi 72,3 ± 11.3 msn, ortalama T(p-e)/QTc değeri 194,2 ± 31,9 msn olup , 6-8 hafta sonra bakılan ,kontrol döneminde hesaplanan ortalama T(p-e)/QTc değeri 182,5 ± 22,1 msn olup başlanıç dönemine göre anlamlı (p < 0,05 ) düşüş göstermiştir. T(p-e)/QT, QT ve QTc aralıkları arasında akut ve kontrol döneminde fark bulunamadı. Sonuç : Sonuç olarak çalışmamızda AP döneminde T(p-e) süresini ve T(p-e)/QTc değerini remisyon dönemine göre anlamlı uzun bulduk ve bunu ön planda AP döneminde meydana gelen yoğun inflamasyona, salgılanan sitokinler ve pankreatik enzimlere bağlı olabileceğini düşündük. Anahtar kelimeler : Akut pankreatit, T(p-e) aralığı, T(p-e)/QTc oranı, ventriküler aritmi
Özet (Çeviri)
Aim: T (p-e) elongation of the peak-end interval of the T wave has been reported to be associated with ventricular arrhythmia. Therefore, in this study, we aimed to evaluate the T (p-e) interval in patients with AP during and after remission. Materials and Methods: This prospective study was performed in patients admitted between 15.07.2018 - 15.07.2019 with the diagnosis of AP. Fifty volunteer patients aged 18-60 years who were admitted to the Emergency and Internal Diseases Clinics of SBU Şişli Hamideye Etfal Training and Research Hospital were included. We compared the T (p-e) durations on the ECG at the time of diagnosis of acute pancreatitis and the T (p-e) durations on the ECGs after full recovery after 6-8 weeks and at the time of being called for control for late complication screening. SPSS 22.0 program was used for statistical analysis. Results: The age range of the patients was 18-60 years and the mean age was 43.2 ± 11.5 years. Twenty-four patients (48%) were female and 26 patients (52%) were male. The mean body mass index was 28 ± 4.7 kg/m2. The mean T (p-e) time measured in the acute pancreatitis period was 77.9 ± 10.2 msn and the mean T (p-e)/QTc value was 194.2 ± 31.9 msn in the control period after 6-8 weeks.