Cerrahi ekip üyelerinin ameliyathaneye ilişkin cerrahi alan enfeksiyonları risk faktörlerini bilme durumunun belirlenmesi
Determination of surgical team members' knowledge about the risk factors of surgical site infections related to operating theatre
  1. Tez No: 621352
  2. Yazar: EBRU ERBOZKURT ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, cerrahi ekip üyelerinin ameliyathaneye ilişkin cerrahi alan enfeksiyonları (CAE) risk faktörlerini bilme durumunun belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Karabük ilinde yer alan bir eğitim araştırma hastanesinin ameliyathanesinde çalışan 105 cerrahi ekip üyesi çalışma kapsamına alındı. Çalışmanın verileri, katılımcıların sosyodemografik bilgileri ve cerrahi sürece ait risk faktörlerine yönelik ifadeleri içeren veri toplama formu ile toplandı. Veriler yüzde, sayı ve ki-kare testi ile analiz edildi. Çalışmada katılımcıların %36,2'sini hemşire, %36.2'sini cerrah, %27.6'sını anestezi uzmanı-teknisyeni oluşturdu. Cerrahi ekip üyelerinin, %81,9'unun CAE ile ilgili bir eğitim aldığı, %28,6'sının ise CAE tanımını literatüre uygun olarak yaptığı belirlendi. Katılımcıların ameliyat öncesi/ sırasına ait risk faktörleri arasında en fazla doğru yanıt verilen ifadelerin ''çift eldiven kullanımı CAE riskini artırır'' (%100),“ uygun teknik ile cerrahi el yıkamanın yapılması'' (%99,0), ''uzun tırnak kullanımı CAE için bir risk faktörü değildir'' (%98,1), ''cerrahi alet ve malzemelerin uygun sterilizasyonu CAE riskini azaltır'' (%98,1), ''el ve kollarda takı bulunması CAE için bir risk faktörüdür'' (%95,2) olduğu görüldü. Diğer yandan, katılımcıların ''ortopedik implant girişimlerin hepafiltre içeren laminar akımlı odalarda yapılması CAE riskini azaltır'' ifadesine %8,6 oranında en az doğru yanıt verdiği belirlendi. Ameliyat sonrası döneme ait risk faktörlerinden en fazla doğru yanıt verilen ifadelerin ”pansuman değiştirilmeden önce ve sonra ellerin yıkanması CAE riskini etkilemez'' (%94,3), ''hasta ve yakınlarının eğitilmesi CAE riskini azaltır'' (%92,4) olduğu bildirildi.
Özet (Çeviri)
This descriptive study conducted in order to determination of surgical team members' knowledge about the risk factors of surgical site infections (SSI). 105 surgical team members who were working at a training and research hospital located in province of Karabük included in the study. The data from the study was collected via a data collection form including the socio-demographic data about the personnel and the statements for risk factors related to surgical process and their prevention. The data was analysed through percentage, numbers and chi-square test. Participants were composed of nurses by 36,2%, surgeons by 36,2% and anaesthetists (included technician) by 27,6%. It was detected that; 81,9% has had education on SSI, 28,6% identified SSI according to terminology. Participants' most correctly answered statements among the risk factors before/during an operation were found to be ''using double gloves increases the risk of SSI'' (100%),“doing surgical hand wash by appropriate technique”(99,0%), ''long nail use is not risk factor for SSI (98,1%)'',“appropriate sterilization of surgical instruments and materials decreases SSI risk”(98,1%),“pinning jewelry on hands and arms is a risk factor for SSI”(95,2%). It was seen that participants' statement“doing the orthopaedic implant intervention in the rooms that contain laminar flow decreases SSI risk”was the statement that was the least correctly answered at the rate of 8,6%. The most correctly answered statements among the risk factors after surgical intervention were determined to be“washing hands before or after changing medical dressing does not affect SSI risk”(94,3%),“educating of patients and their relatives decreases SSI risk”(92,4%). In order to update the operating theatre team members' information about the risk factors and their prevention, providing inservice training has been suggested.